İslamda Çalışmanın Önemi

Konusu 'Dini bilgiler' forumundadır ve Adile tarafından 20 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Yüce Allah insanı çalışıp kazanmaya müsait bir varlık olarak yaratıp dünyaya göndermiş, dünyada bulunan her şeyi de emrine amade kılmıştır hizmetine sunmuştur.
  Çalışanlar şüphesiz kazanırlar. Sahasında isim yapmış mevki ve makam sahibi idareciler, iş adamları, ordu komutanları, başarılı öğrenciler hep gayret ve emeğin karşılığını almışlardır. Bu kuralı Yüce Allah Bakara suresinin 286. ayetinde şöyle bildiriyor:
  İnsan için kendi çalışmasından başka bir şey yokturr1; (Necm, 53/39) Ayet-i Kerimeden de anlaşılacağı gibi çalışıp kazanmaktan başka çıkar yolumuz yoktur.
  Yüce Allah her kişiyi, ancak gücünün yettiği ölçüde mükellef kılar. Herkesin kazandığı hayır kendine, yapacağı şer de kendinedirr30;r1;
  Bununla Helal kazanç uğrunda yorgun olarak akşamlayan kimse günahları bağışlanmış olduğu halde yatar.
  Maddi ve manevi gelirler, başarı veya başarısızlıklar tamamıyla insanın kendisine aittir. Çünkü Yüce Allah her insana iyiyi kötüden ayırt edebilecek bir akıl, çeşitli kabiliyetler ve irade vermiştir. Bu sebeple insan kendisine istediği bir yolu seçme ve bu yolda ilerleme özgürlüğüne sahiptir. Allah kendisinden razı olduğu halde sabahlar.Çalışma hayatında da Peygamberler bizlere önderlik etmişlerdir.