İslama Göre Erkeğin Kadına Karşı Görevleri Nelerdir?

Konusu 'Dini sohbetler' forumundadır ve Beyza tarafından 24 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Dinimize Göre Erkeğin Kadına Karşı Görevleri

  Karı ve koca, birbirlerine karşı vazifelerini yerine getirirlerse hem dünyada hem de ahirette cennette gibi mutlu olacaklardır. Fahri Kainat Efendimiz [s.a.v] hadis-i şerifte şöyle buyurmuştur:
  [Sizin en hayırlınız hanımına karşı en iyi olandır] (Tirmizi, İbn Mace).

  Kocası onu tahkir edemez, onun hayat arkadaşı olduğunu unutmamak zorundadır, darılıp, evinde yalnız bırakamaz. Erkeğin en hayırlısı, kadına en iyi davranandır. (Bk. Buhari, nikah 43; Müslim, fedail 68)
  Kadının, haftada bir defa anne ve babasının ziyaretlerine gitmesinde hakkı vardır, erkek buna engel olamaz. Kadının, kocasının kendisiyle meşgul olmasını istemesi kadının hakkıdır. Evde hanımıyla şakalaşmak, eğlenmek ayrıca eğlendirmek kocanın görevlerindendir.Bunu sürekli ister buna ruhen muhtaçtır kadın. Onun için erkek; sevgi, şefkat, ünsiyet, nezaket, ihsan, ikram, ayrıca merhamet gibi çok güzel İslam ahlakını, hiç esirgemeden hanımına göstermelidir.
  Bunlar ünsiyetin şartlarından, saadetin anahtarlarındandır.
  Olur olmaz şeylerde hanımına darılmak, konuşmamak İslam dininde men edilmiştir. İbn-i Ömer [ranh]'ın rivayet ettiğine göre, Resulullah aleyhissalatu vesselam şöyle buyurmuştur:
  [Hepiniz çobansınız, raiyetinizden "güttüklerinizden" sorumlusunuz] (Buhari, Müslim, Tirmizi, Ebu Davud)
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 20 Nisan 2019