İslam Dininin gençliği nasıl olmalı

Konusu 'Dini sohbetler' forumundadır ve saadet tarafından 3 Şubat 2021 başlatılmıştır.

 1. saadet

  saadet Moderatör Admin

  Gençliğin Dinimizde önemi


  Hayatımızda en değerli olan şey zamandır. Çünkü yaşantımızda kazandığımız veya kaybettiğimiz herşeyi belirli bir zaman içerisinde yaşarız. Ancak dünyadaki hiç bir şey zaman kadar önemli ve değerli değildir çünkü zaman geri getirilmesi imkansız olan bir servettir. Bundan dolayı Rabbimizin de buyurdugu üzere
  Biz gece ile gündüzü birbiri ardına yarattık gündüz çalışmanız için gece de dinlenmeniz için vardır ve Biz gece ve gündüzü , dünyayı sizler oyun oynayasınız diye yaratmadık buyurmuştur.


  Peygamber efendimiz Hz Muhammed (s.a.v) de iki çeşit nimet vardır .insanların çoğu bunları değerlendirmede aldanmıştır. Bunlar sağlık ve zamandır buyurmuştur.

  Gençliğin Dinimizde önemi nedir?  İnsan yaşantısında en önemli dönemi çocukluktan çıkıp ergenlikten olgunluğa doğru olan bir geçiş dönemidir. İslam dini gençliğin güzel geçirilmesinin üzerinde ehemmiyet ile durmuş ayrıca yetişkin çağındaki insanlara da gençlerin görev ve sorumluluklarını anlatmasi konusunda görev vermiştir.


  İmanın temelinde ibadetler vardır. Gençlere Rabbimizin bizden razı olacağı yaşantıyı,ibadet felsefesini işlemeli, onlara ibadet yaparken yardımcı olmalıyız. Bu namaz için de geçerlidir, oruç ibadeti içinde geçerlidir.


  Namaz ve oruç biz insanlara farz olarak kılındı peki sizce neden bu iki önemli ibadet bizler için önemle farz kılındı yada acaba bizler namaz ve oruç ibadetinin önemini tam olarak kavrayabiliyor muyuz ?


  Namazın kılınması,orucun dinimize uygun bir şekilde yerine getirilmesi bireyi içki,kumar, gibi zararlı alışkanlıklardan ve ayrıca zina gibi büyük suçlardan alıkoymaktadir. Bu ibadetleri hakkı ile yerine getiren insan yalandan,hileden, aldatmacadan, ve özellikle kötü ahlaktan kendisini alıkoyar çünkü bilir ki Rabbimiz bizi her an gözetir.

  Allah (c.c) bize emrettiği ibadetin,emirlerin, insanların hayatına uygulamaya koyacağı en önemli zaman gençlik dönemdir bundan dolayı ki dinimiz gençlik döneminde önem vermiş hatta Hz Ömer (a.s) namaz kılan yaşlıyı severim ancak namaz kılan gence aşığım demiştir.


  Dünya hayatının geçici olduğunu asıl hayatın ahiret de olduğunu ölümü, ölümden sonra ki dünyayı ve mahşer günü kalbine yer eden gençler, hem Rabbinin, hemde Peygamber Efendimiz Hz Muhammed (s.a.v)in emir ve yasaklarına harfen uymaya çalışır, Salih amel işlemeye gençken başlar. Unutmamalıyız ki bugünün gençleri yarının yaşları olup kendinden sonraki nesile örnek teşkil edecektir