İslam Dinine Göre Astroloji Burçlar İnanmak Günah mıdır

Konusu 'Bunları Biliyor muydunuz?' forumundadır ve Adile tarafından 6 Temmuz 2021 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  İslam Dininde Astroloji Burçlar

  Rabbimiz kâinatı,evreni birbiri ardına bir sistem şeklinde yaratmıştır. Yani doğadaki herşey dolaylı yoldan yada direk olarak doğrudan birbiri ile ilişki halindedir. Şimdi,suanki zamanı yaşarken bile gece ve gündüz birbini etkiledi, gece çıkan ay aynı şekilde dünyayı takip etmeye devam etti, hatta yıldızlar kümesi olarak belirtilen burçların, artık insanların karakteri üzerinde etki ettiğine de inanılıyor.

  Fakat bütün bu sistem, yoktan var eden Allah'ın eksiksiz ve mükemmel bir şekilde işleyen bir sistemdir. Rabbimiz en'âm suresinde;

  " Karanın ve denizlerin en karanlıklarında bile yolunuzu bulmanız için sizlere yıldızları var edende o'dur. Bilen bir kavim için biz deliklerimizi apaçık böyle açıkladık" buyurmuştur. (En'âm suresi6/97).

  Ne güneşin, ne ayın, ne yıldızların nede dünyanın. Hiç bir şekilde kendi başına bir kudreti yoktur. Bunu ancak Rabbimiz yaratmıştı ve bütün evren onun emirine amadedir.

  Bugün, günümüzde çok büyük bir yanlış yapılıyor. Bugün astrolojiye ilgi duyanlar, yıldızların Allah tarafından değil de kendi başlarına hareket ettiğine inanarak onları Allah'ın yarattığı şeylerden soyutlayarak insanların kaderi, geleceği hakkında kendileri bir hüküme varmaya çalışıyor. Yani kadere değil kaderciligi kendileri çiziyor.

  Dinimiz astrolojiye önem verse de verdiği bu önemi yıldızlara doğa üstü güç verip Allah'ı inkar ederek ortaya gelecekle ilgili bilgiler verilmesini Allah'a şirk koşmak olarak belirtmiştir.

  Çünkü gelecek hakkında hüküm veren odur, yalnızca işiten ve bilen odur .

  Bir hadisi şerifte Resûlullah(s.a.v);

  " Yıldızlara bakıp hüküm veren şirk koşan kimse, sihire/ büyüye de inanmış olur, yıldızlardan aldığı bilgiler arttıkça büyüye de ilgisi artmış olur". Diyerek aslında bizlere gelecekten haberler verme konusunda yıldızları, gökyüzünü kullanmayı çok büyük günah saymıştır. Hüküm ancak Allah'ındır. Bize düşen kazaya ve kadere iman etmektir.