İslam dinindeki temel ibadetler nelerdir

Konusu 'Dini Sorular Ve Cevapları' forumundadır ve Lasey tarafından 7 Ocak 2018 başlatılmıştır.

1. Lasey

Lasey Admin

İslam dininin temel ibadetleri nelerdir?

Yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’de inanç ilkeleri yanında, ibadetler üzerinde de önemle durulur. Allah Azze ve celle'ye imandan sonra sık sık ibadetlerden bahsedilir. İbadet, Allah Azze ve celle'ye yaklaşmak ve onun rızasını kazanmak için yapılır. İslam dininde emredilen başlıca ibadetler namaz, oruç, hac ve zekattır. Kur’an-ı Kerim’de bu ibadetlerle ilgili birçok ayet yer alır.

Kur’an’da ibadetlerin yalnızca Allah Azze ve celle ye yapılacağı vurgulanır. İnsanın yaratılışının temel amacının Cenab-ı Allah’a inanıp ona ibadet etmek olduğu belirtilir. Bu konuyla ilgili Kur’an’da Cenab-ı Allah bir ayette, “Muhakkak ki ben, yalnızca ben Allah’ım. Benden başka ilah yoktur. Bana kulluk et, beni anmak için namaz kıl.” Tahâ suresi, 14. ayet. buyurmaktadır.

Yüce kitabımız Kur'an-ı Kerim'de ibadetlerin neler olduğu, ne zaman ve nasıl yapılacağı ile ilgili bilgiler verilmektedir. Örneğin bir ayette şöyle buyrulur: “Namazı tam kılın, zekâtı hakkıyla verin, rükû edenlerle beraber rükû edin.” Bakara suresi, 43. ayet.) Diğer bir ayette ise Allah şöyle buyurur: “Hâlbuki onlara ancak dini yalnız ona has kılarak ve Hanifler olarak Allah a kulluk etmeleri, namaz kılmaları ve zekât vermeleri emrolunmuştu. Sağlam din de budur.” Beyyine suresi, 5. ayet.)

İbadetler, Allah ile insan arasındaki bağı kuvvetlendirir, Cenab-ı Allah’ın rızasını kazanmaya katkı sağlar. Kişinin Allah Azze ve celle'ye olan saygı ve sevgisini canlı tutarak onu kötülüklerden uzaklaştırır.