İslam Dininde İbadete Verilen Önem Hakkında Bilgi Kısaca

Konusu 'Dini bilgiler' forumundadır ve Elida tarafından 1 Ocak 2018 başlatılmıştır.

 1. Elida

  Elida Admin

  İbadetin insanlar için önemi nedir?

  Yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’in temel konularından biri de ibadettir. İbadet; Allah’a (c.c) sevgi, saygı ve bağlılığını göstermek amacıyla yapılır. İbadetlerde esas gaye Cenab-ı Allah’ın hoşnutluğunu kazanmaktır. Allah Azze ve celle; “Ben cinleri ve insanları, ancak bana kulluk etsinler diye yarattım.” (Zariyat suresi, 56.) ayet. buyurarak yaradılış gayesinin Yüce Allah’a kulluk olduğunu ifade etmiştir.

  Kuran-ı Kerim’de birçok ayette insanın yapmakla yükümlü olduğu ibadetlerden bahsedilmektedir. Bunların başında namaz, oruç, zekat ve hac gibi ibadetler gelir. Mesela bir ayette şöyle buyrulur: “Namazı kılın, zekatı verin ve Peygambere itaat edin ki size merhamet edilsin.” Nûr suresi, 56. ayet.

  Kuran’da kurban, tövbe, zikir, dua, sadaka ve infak gibi ibadetler de yer almaktadır. Anne ve babaya hoş davranmak, yoksulları gözetmek, selamlaşmak, helal kazanç sağlamak çabalamak, ilim öğrenmek ve görgü kurallarına uymak gibi güzel davranışlar İslam dininde ibadet olarak kabul edilir. İbadet sayılan bazı davranışlar Nisa suresinin 36. ayetinde şöyle anlatılır: “Allah’a ibadet edin ve ona hiçbir şeyi ortak koşmayın.

  Anne ve babaya, akrabaya, yetimlere, yoksullara, yakın komşuya, uzak komşuya, yakın arkadaşa, yolcuya, sorumluluğunuz altında bulunanlara iyi davranın. Allah kendini beğenen ve daima böbürlenip duran kimseyi sevmez.”