İslam dinin temel kaynağı kuranı kerim

Konusu 'Dini bilgiler' forumundadır ve Abdullah tarafından 19 Haziran 2012 başlatılmıştır.

 1. Abdullah

  Abdullah Kayıtlı Üye

  Kur’an sözlükte okumak, okunan kitap ve toplamak anlamlarına gelir. Kur’an Allah tarafından son peygamber Hz. Muhammed (sav)’e vahiy yoluyla gönderilmiş lafzı ve manasıyla mucize olan bir kitaptır. Kur’an-ı Kerim, İslam’ın temel kaynağıdır. Dinimiz ile ilgili tüm bilgiler ve diğer kitaplar Kur’an’ın ruhuna uygun olmak zorundadır. Bu nedenle dinin temel esaslarını içerir. İslam Dininin inanç, ahlak, ibadet ve insanlar arası ilişkiler gibi konularını öğrenmede başvurulacak birinci ve temel kaynak Kur’an-ı kerimdir.

  Kur’an-ı KerimPeygamber Efendimize (sav) 610 yılında Kadir gecesinde indirilmeye başlamış, 632 yılına kadar devam etmiştir. Kur’an-ı Kerim’in indiriliş süreci yaklaşık 23 yıl sürmüştür.

  Kur’an-ı Kerim’in tamamı Allah’ın sözüdür. Bu nedenle Kur’an’a Kelamullah da denilmiştir.İndirildiği ilk yıllardan itibaren hem ezberlenmiş hem de yazılmıştır. Bu nedenle tahrif olmaktan korunmuştur. Kıyamete kadar da muhafaza edilecektir.

  Kur’an-ı Kerim evrensel bir kitaptır. O’nun hükümleri belli bir zaman ve mekana has değildir. Tüm zaman ve milletlerin ihtiyaçlarına kafidir.Bu nedenle zaman geçtikçe Kur’an gençleşiyor sözü doğru ve yerinde bir sözdür.