Isırgan Otundaki Hikmet Ve Şifa Faydaları Nelerdir?

Konusu 'Sağlık Rehberi' forumundadır ve Beyza tarafından 23 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör


  Isırgan Otundaki Hikmet Ve Şifa Yararları Nedir?
  Allahu Teâla’nın insanlar için yeryüzünde yarattığı hiçbir varlık boş ve maksatsız değildir. Bu kural ve esas bitkiler için de geçerlidir. Her bir bitkinin ve varlığın bir yaratılış amâcı vede gayesi vardır. Bu bölümde de Allahu Teâla’nın insan için yarattığı bu bitkilerden biri olan ısırgan otundan bahsedeceğiz.

  Muhtemelen çoğu zaman bahçelerde ve yol kenarlarında ve otlaklarda dokunulduğunda acı verici özeliğinden dolayı bu bitkinin yaratılış amacı ne diye sormuşuzdur.
  Bîtkinin rahâtsız edici ayrıca acı verici olan bu özelliğini ve netür şîfa ,deva deposu olduğunu bilmeden ve bir zamanlar bahçelerinde türlü ilaçlar kullanarak bahçelerinde ise kurutmaya çalıştıkları sonradan bu bîtkinin değerini öğrendikten sonra bahçelerinde yetiştirmeye çalışan pek çok çiftçiye şahit olmuşsunuzdur.

  Isırgan otu yaprakları üzerinde yer alan ince dikensi tüyler sayesinde çıplak elle dokunulduğunda salgılanan kimyasallar ile vücutta acı ve kaşıntı meydana getirirler. Genellikle doğal ortamlarda özelikle sulak yerlerde ayrıca yol kenarlarında yetişir. Doğal ortamda yetişen ısırgan otunun kimyasal özelliği bahçede özel yetişenlere nispeten daha etkilidirler. Bu sebeble toplanması ve kullanıma hazır hale getirilmesi epeyce sıkıntılı ve zordur.

  Allahu Teâla’nın ısırgan otuyla bizlere sunduğu şifa kaynaklarından bildiklerimizden bazıları şunlardır.
  Isırgan otu yüksek oranda demîr içermekte. Bu sebeble anemi tedavisinde destekleyici olarak kullanılır.
  İdrarı söktürme özelliği vardır. Başta karaciğer, böbrek olmak üzere sindîrim sistemi organlarını temizler.
  İdrar yolu enfeksiyonları , soğuk algınlığı benzer pek fazla hastalığa iyi geliyor. İlâveten kanser hastalarının da kullandığı bir bîtkidir.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 20 Nisan 2019