Soru Isı Ve Sıcaklık Nedir?

Konusu 'Eğitim Konuları' forumundadır ve Adile tarafından 20 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Isı Ve Sıcaklık Bunlar katı, sıvı ve gaz olmak üzere 3 çeşittir. Maddeler ister sıvı, ister gaz ve isterlerse katı olsun fark etmez, hangi halde olursa olsun bütün maddeler atom veya molekül adı verilen taneciklerden meydana gelmişlerdir. Maddeleri oluşturan atom veya moleküller sürekli hareket halindedir.
  Maddeler ısı aldığında maddeleri oluşturan tanecikler daha çabuk, ısı verdiğinde ise daha az hareket eder. Madde soğuduğunda maddeyi oluşturan tanecikler arasındaki mesafe azalır. Madde ısıtıldığında ise maddeyi oluşturan tanecikler arasındaki boşluk artar.


  Isı Nedir
  Bir maddeyi oluşturan taneciklerin sahip oldukları hareket (kinetik) enerjilerinin toplamına ısı denir. Isı bir enerji türüdür ve ısı enerjisi kalorimetre kabı ile ölçülür.
  Bir maddeyi oluşturan taneciklerin sahip oldukları hareket (kinetik) enerjilerinin tamaına ısı denir. Isı bir enerji türü ve ısı enerjisi kalorimetre kabı ile ölçülür.

  Sıcaklık Nedir
  Bir maddenin belli bir ölçüye göre, soğukluğunu veya sıcaklığını gösteren nicelik, sıcaklık olarak tanımlanır
  Bir maddedeki her molekülün kinetik enerjisi birbirinden ayrı. Bütün moleküllerin kinetik enerjilerinin tamamı, toplam molekül sayısına bölünürse, ortalama kinetik enerjisi bulunur. Bu ortalama kinetik enerji sıcaklığın bir ölçüsüdür. Bu değerin yüksek olduğu madde daha sıcak, düşük olduğu maddenin sıcaklığı ise daha düşük demektir.
  Bir maddenin ortalama kinetik enerjisi ile orantılı olan büyüklüğe sıcaklık denir. Bir maddenin sıcaklığı değişiyorsa, çevresine ısı veriyor ya da çevresinden ısı alıyordur.
  Maddeler ısı alırken veya ısı verirken maddeyi oluşturan tanecikler atom veya moleküller arasında ısı aktarımı gerçekleşir.