İsa Aleyhisselamın Doğumu

Konusu 'İslam büyüklerinin hayatları' forumundadır ve Adile tarafından 20 Ekim 2013 başlatılmıştır.

  1. Adile

    Adile Admin

    Hz. İsa'nın doğum tarihinin "0" olarak kabul edilmesi, göreceli bir şeydir. Hristiyan papazları, İsa'nın doğumunu tarih başlangıcı yapmak için "0" kabul etmişlerdir. Fakat bu, tüm dünyaca kabul edilmiş değildir.Hz. İsa'nın doğum günü hakkında kesin bir bilgi yoktur. Onun ne zaman doğduğu belli değildir. Batı Hristiyanlığı, Hz.İsa'nın doğum günü olarak 25 Aralık'ı, doğu Hristiyanları ise 6 Ocak'ı seçmişlerdi. Yalnız Aziz İoannes Krysostomos ve Aziz Gregorios'un etkisiyle doğu Hıristiyanları da kutlamayı 25 Aralık'a aldılar. [Aynı eser ve Meydan Larousse, 9/385]. Halen Rusya'da kutlama 6 Ocak'ta yapılmaktadır.

    Hz. İsa, 30 yaşlarında misyonuna başlamış, 3 yıl bu misyonu sürdürebilmiş, ardından idama mahkum edilince Yüce Allahu teala onu kurtarmıştır. Yüce Allah Hz. İsa'yı vefat ettirmiştir. Allah onu kurtarıp gizledikten sonra normal ömrünü yaşayıp vefat etmiştir. Fakat ne zaman vefat ettiğini bilmiyoruz.
    Yalnız Hz. İsa'nın vefat ettirildiğini Kur'ân-ı kerim kesin biçimde belirtmektedir. İsa'nın 33 yada 34 yaşında öldüğü bir savdan ibarettir. Bu, Hristiyanların inancıdır. Fakat bir kanıta dayanmaz. Bu konuda kesin bilgi verecek bir kanıt yoktur. Her şey bir takım söylentilere dayanmaktadır.