İrşad Nasıl Olmalıdır?

Konusu 'Dini bilgiler' forumundadır ve saadet tarafından 4 Nisan 2019 başlatılmıştır.

1. saadet

saadet Moderatör

İrşad Nasıl Olmalıdır.

İrşad Nasıl Olmalıdır?

“İnsanlara vaaz vererek ve ders vererek ilmini açığa vurup da kendisi kendi emrini, kendi nasihatini dinlememek kendini ve ilmini fiilen yalanlamaktır. Bu aslında bir çelişki olduğu gibi, halkı bir taraftan irşad etmek isterken diğer taraftan sapıklığa düşmektir ki bu da bir çelişkidir. Bunda da bir tür hile, sahteleştirme ve hakkı batılla karıştırma vardır. Aklı olan ise çelişkiye düşmez.

Kıyamet gününde bir adam getirilir, ateşe atılır, ateş içinde değirmen taşı gibi dönmeye başlar, ateş halkı onun etrafını çevirirler. Ey falan! Sen bize iyilikleri emreden, fenalıklardan alıkoyan değil miydin? Derler. Evet amma ben size emreder, kendim yapmazdım. Sizi yasaklar, kendim yapardım, der. Dolayısıyla insan başkasına nasihat ederken kendini unutmamalı, ele telkin verip de kendi zakkum salkımı yutmamalıdır. İrşad için doğru söyleyenler böyle olursa, sapıtmak için eğri söyleyenlerin hâli kıyas edilsin.”) Elmalılı Hamdi Yazır, Hak Dini Kur’an Dili, I/339.

İrşad nedir nasıl olmalı kısaca irşad; hak ve hakikate, iyiye, doğruya tercüman olmak, Allah yolunu göstermek anlamlarına gelmektedir. Doğru yolu gösterme, kötülerden arındırıp, iyi yola doğru ilerletme, hidayete erdirme demektir. İrşadın tasavvufi manası ise: Allah’ı kullarına, kullarını da Allah’a sevdirmektir.
    İrşad faaliyetinde, yaşayarak gösterme (fiilî irşad) yöntemi önemlidir. İslamiyetin doğuşundan itibaren insanların gönlünde yer etmesi ve oldukça geniş bir coğrafyaya yayılmasında, başta Peygamber Efendimiz olmak üzere mensuplarının dinin gereklerini yerine getirmesi, sözleri ile fiillerinin birbirine uymasının rolü büyüktür. İrşad faaliyetlerinde bulunan kimsenin samimi ve iyi niyetli olması, insanları Allah yoluna hikmetle ve güzel öğütle çağırması yapılan irşadın etkili olması için zaruridir. (Nahl, 16/125).