Soru İrademi nasıl güçlendirebilirim?

Konusu 'Manevi Hayatımız' forumundadır ve Lasey tarafından 13 Nisan 2017 başlatılmıştır.

1. Lasey

Lasey Admin

İrade nasıl kuvvetlendirilir

İnsanoğlu irade sahibidir. Kur’an-ı Kerim’de belirtildiği gibi mutlak dilemesi ve hükümranlığı ile hiçbir şeye bağlı ve bağımlı olmayan Allah Azze ve celle ise külli irade sahibidir.
    Akıl ve zeka ile donatıp yarattığı kullarına da isteme, dileme, tercih etme gibi kifayetleri içeren cüzi iradeyi vermiştir ve bizler bahşedilen bu yetkiler ile herhangi bir şeye meyledebiliriz, karar verebiliriz ve yapabiliriz. Mutlak irademizi kullanırız ve sonuçları ile de sorumlu oluruz.

Hayatın akışı içinde irademizi kullanarak pozitif adımlar atabileceğimiz gibi irademizle olumsuz davranışlar da sergileyebiliriz. Hatta irademizi kullanarak olumsuz olan durum ve davranışlarımıza çeki düzen verip daha iyiye ve güzele ulaşabiliriz. Örneğin diyebiliriz ki "Bundan böyle yalan söylemeyeceğim, dürüst biri olacağım", "Anne ve babamı üzmeyecek, haklarına riayet edeceğim" veya "Ben başıboş yaratılan sıradan bir canlı değilim, şu andan itibaren beni yaratana kulluk edeceğim."

"Ben bir ağacın altında biraz nefes alıp, gölgesinde gölgelenip dinlenen bir yolcu gibiyim" buyuran gibi, dünyanın ve içindeki maddi imkanların gelip geçiciliğini her an tecrübe eden için önemli olan, bahşedilen iradenin bahşeden'in rızasına uygun kullanılıp kullanılmadığıdır. Zira Allah Azze ve celle bütün kullarına irade vermiştir lakin iradesini rızasına uygun kullananın hayırlı ve salih bir iş yapmış olacağını bildirmiştir.

Örneğin gemi elimize tutuşturulan irade, kişinin istediği gibi yürütebileceği bir binek olduğuna göre karşımıza çıkan seçeneklerin içinde tercihimiz doğrultusunda hüküm de farklı olacaktır. Açlığını bastırmak için karnını tıka basa dolduran bir kimse ile ibadet etmeye güç yetirecek kadar yemeyi yeterli görenin iradesini ortaya koymasında fark vardır. Biri iradesini midesi için, diğeri ibadet için kullanmaktadır ve yine "Cebim yeter ki dolsun" diyen ile "Helalinden kazancım olsun da varsın az olsun" diyen ve öylece davrananın niyetini ve iradesini aynı maksatla kullandığını söylemek mümkün müdür?

İrademi nasıl güçlendirebilirim.