İnsanın Yaratılış Amacı

Konusu 'Dini bilgiler' forumundadır ve Beyza tarafından 11 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  İnsanın Yaratılış Amacı Nedir?

  İnsanın yaratılış amacı diğer canlılardan çok farklıdır. Diğer canlılar insanın bu dünyadaki temel ihtiyaçlarını gidermeye yönelik içgüdüsel bir görevi yerine getirirken , insanın yaratılışı tamamen farklıdır.İnsana diğer calılardan ayrı olarak birtakımözel nitelikler verilmiştir. Bu nitelikler, insanın kendisini sevk ve idare etmeye yönelik iradi özelliklerdir. Bu özellikler insanıa sorumluluk alma ve yerine getirme yükümlülüğü vermektedir.Yüce kitabımız Kur'an-ı Kerim'e göre emaneti yüklenen insan; Kur'an-ı okuyup anlama ve gereklerini yerine getirme, sorumluluk dugusu, kendini geliştirme, olgunlaştırma,sevme, sevilme ve Allah'ın buyruklarını yerine getirme konusunda sorumluluk altına girmeyi kabul etmiştir.
  İllahi emaneti yüklenen insan, yaratıldığı günden bu yana gelişerek kendinde mevcut niteliklerini açığa çıkarmaya çalışmıştır.Bu gündeki bütün davranışlardan da Allah(c.c)sorumlu tutulmuştur.
  Allah Teala Kur'an-ı Kerim'de inanın niçin yaratıldığını ve sorumluklarını açık bir şekilde sıralamıştır.

  Andolsun, biz insanı, süzme bir çamurdan yarattık. Sonra onu bir su damlası olarak, savunması sağlam bir karar yerine yerleştirdik. (Müminun Suresi, 12-13)

  Sizleri Biz yarattık, yine de tasdik etmeyecek misiniz? Şimdi (rahimlere) dökmekte olduğunuz meniyi gördünüz mü? Onu sizler mi yaratıyorsunuz, yoksa Yaratıcı Biz miyiz? (Vakıa Suresi, 57-59)

  Ey insanlar sizi tek bir nefisten yaratan, ondan eşini yaratan ve her ikisinden birçok erkek ve kadın türetip-yayan Rabbinizden korkup-sakının. Ve (yine) kendisiyle, birbirinizle dilekleştiğiniz Allah'tan ve akrabalık (bağlarını koparmak)tan sakının. Şüphesiz Allah, sizin üzerinizde gözeticidir. (Nisa Suresi, 1)