İnsanın Ölüm Şekli ile Ahiretteki Durumu

Konusu 'Dini bilgiler' forumundadır ve Beyza tarafından 4 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  İnsanın Ölüm Şekli

  İnsan beden ve ruhtan oluşmuş bir varlıktır. Ölüm ruhun bedeni terk etmesi dahası asıl yurdu olan ahirete göçmesidir. İnsan dünyaya imtihan için gönderilmiştir. Kur’an-ı Kerim’de mülk suresinde (Hanginizin daha güzel işler yapacağını denemek için ölümü ve hayatı yaratan O’dur.)

  Ayetiyle ölümün ve hayattan maksadın insanın imtihan edilmesi vurgulanmıştır.
  O halde hayata ve ölüme bu nazarla bakmak lazım. Bu sebeble insanın ölüm biçiminden, şeklinden ölünün hali ile ilgili sağlıklı yorumlar çıkarılmaz. Ölüm kişinin ölüm biçimi yada yüz ifadesi ölümün zor yada kolay olası ile ilgili bazı ipuçları verebilir, ancak ölen kişinin ahiretteki durumu hakkında hiçbir zaman bilgi vermez.

  İnsanlar imtihan gereği dünyada çektiği hastalık ve sıkıntılar kişinin günahlarına keffaret olduğu gibi ahiretine de yararı vardır. Bu manada dünyada en çok sıkıntı ve meşakkat çekenler peygamberler ve evliyalardır.
  Dünyada çekilen bu hastalık ve meşakkatler onların ahireti kötü olduğu hakkında bir ölçü olmaz.
  Bilakis bu tür haller sabretmek şartı ile Cenab-ı Hak katında kişinin derecesini ve değerlerini arttırır.

  Ölüm sırasında duyulan ölümün acısı insanın günahlarına kefaret olarak da gelebilir. Nasıl ki dünyada bir musibet insanın günahlarına kefaret oluyor ise, ölüm sırasında karşılaşılan zorluk yada duyulan acı da kişinin günahlarına bedel gelebilir. Bu sayede kişi af vede mağfiret edilir.
  Bu durumda zor ölümü rahmetle yorumlamak gerekir. Nedeni şu ki arkası rahmettir. Zor, ama sabır ile geçen hayatın arkası rahmet olduğu gibi.

  Bununla birlikte inkar eden bir kişi yatağında huzur içinde ölmüş gibi görünebilir. Ölümü sırasında hiçbir acı çekmediği, zorluk yaşamadığı, yavaşça gözlerini kapattığı zannedilir. Bu ölüm şekli onun ahiretinin iyi olduğu manasına da gelmez. Oysaki inkarcının vede zalimin durumu fazla dehşetlidir.
  Bu durum Allah inkarcının ölümünün büyük ızdıraplar ve zorluklar içinde olduğunu bildirmektedir.
  Ölüm meleklerinin inkarcıların canlarını alış şekilleri ise ayet-i kerimelerde şu şekilde bildirmektedir:

  Öyleyse melekler, yüzlerine ve arkalarına vura vura canlarını aldıkları zaman nasıl olacak? İşte böyle; çünkü gerçekten onlar, Allah'ı gazablandıran şeye uydular ve O'nu razı edecek şeyleri çirkin karşıladılar; bundan dolayı "Allah," amellerini boşa çıkardı. [Muhammed Suresi, 27-28] Bu sebeble ölüm acısı için değil, bağışlanmamaktan ayrıca affedilmemekten korkmak gerekir.Rabbim hepimize güzel ölüm versin. Amin