İnsan ve biyolojik yasalar nelerdir?

Konusu 'Dini sohbetler' forumundadır ve Eylül tarafından 18 Mart 2014 başlatılmıştır.

 1. Eylül

  Eylül Moderatör

  İnsan ve biyolojik yasalar

  İnsan, kâinattaki biyolojik yasalara göre hayatını sürdürür. Onun sağlıklı olması,hastanması, iyileşmesive ölümü de bu yasalar çerçevesindegerçekleşir. İnsanın yükümlülüklerini tam anlamıyla yerie getirebilmesi sağlıklı olmasına bağlıdır. İnsanın hastalıktan korunabilmesi için bu yasaları bilmesi ve ona uyması gerekir. Dinimiz, insanın hem ruh, hem de beden sağlığının korunasına büyük önem verir. Bedenimiz ve sağlığımız, Allah'ın bize verdiği değer biçilmez bir emanettir. Bunun için insanın sağlıklı olması ve kendini hastalıklardan koruması dini bir görev sayılmıştır. Sağlıklı insanlardan oluşan toplum güçlü olur.

  Hastalık

  Kur'an'ın belirttiği kader anlayışında, her konuda insanın sorumluluğu ön planda yer alır. Bu bağlamda her insan, ruh ve beden sağlığının korunmasında sorumludur. Dinimizin getirdiği emir ve yasakların amaçları içinde sağlığın korunması da vardır. Sevgili Peygamberimiz, insanın sağlığını korumasının önemi,hastalandığında tedavi olmasını gerektiği konusunda uyarılarda bulunmuştur:

  " Allah, verdiği her hastalığın şifasını da yaratmıştır " (Müslim, Selam, 26, (69), ll/1729).

  İnsan hastalandığı zaman yeniden sağlığına kavuşmak için çareler arar. Hastalığını iyleştirecek tedavi yollarını bulmaya çalışır. Doktora başvurur, ilacını kullanır,gerkiyorsa ameliyetını olur ve sonuçta şifayı Allah'tan bekler. Sahabi Ebû Huzâme, Peygamberimize: " Biz, hastalıklardan korunuyoruz, dua ediyoruz ve tedavi oluyoruz.Bunlar kaderi değiştirir mi? diye sormuş, O'da: " Korunma, dua ve tedavi de kaderdir" cevabını vermiştir (Ahmed b. Hanbel, Müsned, lll/421; Tirmizi, Tıb, 21, (2065), lV/400).

  Kur'an-ı Kerim, hastalığın da şifasının da Allah'tan geldiğini hatırlatır ve bu konuda Hz. İbrahim'in davranışını örnek gösterir:

  " Hastalandığım zaman beni iyleştiren O'dur." (Şu'arâ, 26/80).

  Şifanın Allah'tan geleceği inancı, hastaya morel verir ve onun hastalığa karşı direncini, sabrını arttırır ve iyileşmesine yardımcı olur. Hasta, asla ümütsizliğe düşmez, sonucu ölüm olsa bile onu korkutmaz, çünkü o, Allah'tan geldiğini ve yine Allah'a döneceğini bilir (bkz. Bakara, 2/156).

  Bütün bunlar; insanın sağlıklı olması, hastalaması, iyileşmesi, ölümü, her şey kaderin dışında değildir. İnsan -ilişkisinde insanın görevi, yüklendiği sorumluluğunun gereklerini yerine getirmektir ve ondan sorulacak olan da budur.