İnfrared ısıtıcıların zararları nedir?

Konusu 'Eğitim Konuları' forumundadır ve Eylül tarafından 4 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Eylül

  Eylül Moderatör

  İnfrared ısıtıcıların zararları

  Son yıllarda oldukça yaygınlaşan ve özellikle iş yerlerinde kullanılan infrared ısıtıcılar, ”Sağlık açısından yararlı mı zararlı mı, elektrik tasarrufu sağlıyor mu sağlamıyor mu?” gibi tartışmaları da beraberinde getirdi.
  *Uzmanlar, resmi kurumlar tarafından onaylanmamış, gerekli laboratuvar testlerinden geçmemiş, ”taklit infrared” ısıtıcıların insan sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olabileceği uyarısında bulunuyor.

  *İnfrared ısıtıcılar normal elektrikli ısıtıcılardan farklı olarak ısıyı ışık yolu ile ileterek ısıtrlar yani havayı aracı olarak kullanmadan direkt objeleri ısıttırlar

  Örneğin bir infrared ısıtıcının önüne cam koyduğunuzda, cam yokmuş gibi ısı devam eder. Aynı güneşten gelen ışığın, kışın arabanın camından girip içeridekileri ısıtması gibi.

  İnfrared ısıtıcılar ışık yolu ile ısıyı iletiyor. Bu da diğer ısıtma sisteminden farklılık oluşturuyor

  Bu nedenle normal ısıtıcıların ortamı daha geç ısıtırlar. Bunun nedeni ”Normal ısıtma sistemlerinde önce hava ısıtılmaktadır. Isınan hava kapalı mekan içerisinde tavana yükselerek dağılmaya başlar ve ardından cisimleri ısıtır. Infrared sistemde ise ısı öncelikle ışığın vurduğu cisimleri ısıtır”

  İnfrared teknolojisi sağlık açısından yararlı mı zararlı mı


  ”Infrared teknolojisi, fizik tedavide kullanılıyor. Burada sağlık konusunda önemli olan ışığın dalga boyudur. Kullanılan cihazlarımızdaki dalga boyu ile fizik tedavide kullanılan dalga boyu aynı. Mesela bel fıtığı olan insanlarda infrared lambalarla ağrı olan, fıtığın olduğu bölgelerde derin ısıtma yapılarak kaslar gevşetilir, yumuşatılır, fıtık bölgesindeki yaranın iyileşmesi hızlanır. Aynı zamanda boyun fıtığı, siyatik, romatizma, astım, sinüzit gibi hastalıklarda tedavi edici unsur olarak kullanılıyor.

  Bunula beraber bütün ışınların, enerjilerinin arttığı zaman insan sağlığına zararlıdır.

  Bu nedenle onaylanmamış ve laboratuvar testlerinden geçmemiş cihazları almamak gerekir

  Işınlar dokuya çarptıkları anda aynı mikrodalgalar gibi dokunun ısısını artırırlar.

  Bu ışınlar göz merceğini etkileyebilir. Katarakt yapma riski var, bu nedenle gözlerimizi bu ışınlardan korunmalıyız.

  Deriye doğrudan etki yapan bu cihazların ciltte kuruma yapabilirler