imanın söz ile ifade edilmesi

Konusu 'Dini Sorular Ve Cevapları' forumundadır ve Lasey tarafından 18 Aralık 2017 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin

  İMANIN SÖZ İLE İFADE EDİLMESİ

  Kelime-i Tevhid

  “Lâ ilâhe lallah Muhammedü’r-resulullah”
  ifadesi kelime-i tevhiddir. Bu sözün anlamı şudur. “Allah’tan başka ilah yoktur, Muhammed Allah’ın peygamberidir.”

  Kelime-i Şehadet

  “Eşhedü ellâ ilâhe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühü ve resulüh”
  ifadesi kelime-i şehadettir. Bu sözün anlamı şudur. “Allah’tan başka ilah olmadığına ve Hz. Muhammed’in Allah’ın peygamberi olduğuna şahitlik ederim.” Gerek kelime-i tevhid ve gerekse kelime-i şehâdet iki bölümden oluşmaktadır. Her ikisinde de yer alan “Allah’tan başka ilah yoktur” sözü tevhid olarak ifade edilir. Kelime olarak birlemek, bir olduğunu söylemek anlamına gelen tevhid, Allah’ Azze ve celle den başka ilah, tapılacak, kulluk edilecek bir varlığın olmadığını ifade eder. İslam inanç esasını en öz şekilde ifade eden, ebedi kurtuluşun anahtarı olan bir sözdür. Tevhidi kalben benimseyen ve bunu diliyle de ifade eden mü’min hayatını bu inanca göre düzenleyeceğini, işlerini Cenab-ı Allah’ın emrine göre yürüteceğini kabul etmektedir.

  Allah Azze ve celle, Kur’an-ı Kerim’de tevhid inancı ile ilgili olarak şöyle buyurmaktadır: “De ki: O Allah birdir. Her
  şey ona muhtaçtır. O, doğurmamış ve doğmamıştır. Onun hiçbir dengi de yoktur.”
  18

  Kelime-i tevhidde ve kelime-i şehadette yer alan “Muhammed Allah’ın peygamberidir.” sözü ise Hz. Muhammed’in (s.a.v) Cenab-ı Allah’ın hükümlerini bize bildiren elçisi olduğunu ifade eder. Resul-i Ekrem Efendimiz (s.a.v) bize Rabbimizi tanıtan, onun isimlerini, sıfatlarını, yüce vasıflarını öğreten, bu dünyaya geliş gayemizi, niçin ve nasıl yaşamamız gerektiğini öğreten “öğretmenimiz”dir.
  Dünya ve ahiret saadetini elde etmenin yolu Peygamberimizin terbiye ve eğitimini almak onun yolundan gitmekle mümkündür.