İlk Yaratılan İnsan Kimdir

Konusu 'Dini Sorular Ve Cevapları' forumundadır ve Beyza tarafından 17 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör


  İlk Yaratılan İnsan

  Ruhu en başta yaratılan insan Peygamberimizin Ruhudur.

  Bedeni ilk yaratılan insan ise Hz. Adem (a.s)’dır.
  İnsanı ilkin yaratmaya kadir olan Allah, onu ikinci defa yaratmaya daha çok kadirdir: "O evvelî mahlûku yaratıp sonra da tekrar diriltecek olandır ki, bu ona göre (birinciden) pek daha kolaydır. (er-Rûm 30/27). “Allah” ölüden diri çıkarır, diriden ise ölü çıkarır; yeri, ölümünden sonra diriltir. İşte siz de, “kabirlerden” böyle “diriltilip” çıkarılacaksınız. (Rûm S., 19)

  İnsanlık alemi, aile dediğimiz müşterek sevgi ayrıca hürmet esasına dayanan bir müesseseye muhtaçtır. Bunun sağlanması, İnsanlığın kurtulması anlamına gelir. Hz. Adem ( a.s )’dan hanımının yaratılması, kudret-i ilahiyenin farklı bir delilidir. Lâkin önemli olan
  Cenab-ı Allah’ın Hz. Adem (a.s)’ın eksikliğini tamamlayacak dahası sıkıntısını giderecek hanımının yaratılmasını haber vermektir.

  Sizi bir tek nefisten yaratan, onunla sükûnet bulsun diye eşini de ondan yaratan
  Cenab-ı Allah'tır. O, eşini kucaklayıp sarılınca “eşine yaklaşınca”, eşi hafif bir yük yüklendi “hâmile kaldı”. Bir dönem şöyle geçti, derken yükü ağırlaştı. O zaman ikisi ansızın Rableri olan Yüce Allah'a şu şekilde dua ettiler: "Eğer bize salih bir evlat verirsen, biz muhakkak şükredenlerden olacağız."
  ( A’raf, 189 )