İlk teravih namazı ne zaman kılınacak

Konusu 'Namaz kılmak' forumundadır ve Lasey tarafından 25 Mayıs 2017 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin

  İslam alemi için çok özel bir yere sahip olan mübarek Ramazan ayı bu yıl 27 Mayıs’ta başlayacak. Ramazan ayında Allah Azze ve celle gündüz vakitleri oruç tutmayı geceleri ise ibadet etmeyi nafile kılmıştır. Ramazan ayı sabır ayıdır. Sabrın karşılığı da cennettir. Mümin kişilerin rızıkları bu ayda artar ve bereket kazanır. Ramazan ayının evveli rahmet, ortası mağfiret ve sonu da cehennem ateşinden kurtuluştur.

  İlk teravih namazı ne zaman kılınacak


  Müslümanlar ilk teravih namazını 26 Mayıs Cuma gecesini Cumartesiye bağlayan gece kılacak.
  Teravih namazı, 27 Mayıs Cumartesi günü başlayacak olan mübarek Ramazan ayından bir gün önce kılınmaya başlıyor.


  Teravih namazı nasıl kılınır?

  Teravih, sünnet-i müekkededir. Kadınlar ve erkekler için Ramazan ayının sünnetidir. Teravih namazı 20 rekattır. Yatsı namazı kılındıktan sonra ve vitirden önce kılınır. Teravihin cemaatle kılınması kifai sünnettir. Teravih 2 rekatta veya 4 rekatta bir selam verilerek kılınabilir. Teravihten sonra yine cemaatle vitir namazı kılınır.

  Resul-i Ekrem Efendimiz (s.a.v) Ramazan gecelerini ihyaya daha fazla önem vermiş olmakla birlikte, o gecelerde Allah Resulünün daha çok sayıda nafile namaz kıldığı anlamına değil, gecenin her zamankine göre daha büyük bir bölümünü ibadetle geçirdiği anlamına gelmektedir.

  ilk-teravih-namazı-ne-zaman-kılınacak.