Soru İlk Namaza Davet, Ezan Hakkında Kısa Bilgi

Konusu 'İslamın şartları' forumundadır ve saadet tarafından 20 Kasım 2018 başlatılmıştır.

 1. saadet

  saadet Moderatör Admin

  İlk Namaza Davet, Ezan Hakkında Kısa Bilgi

  Namaza Davet:


  Ezan Var oluşun sebebi ve en büyük neticesi olan tevhidi ilan etmek, alemlerin Rabbi olan Allah’a (c.c.) karşı kulluğu göstermek ve namaz vakitlerini bildirmek için yapılan çağrıya ezan denilir.
  Ezan aracılığıyla bir taraftan Müslümanlar namaza çağrılırken, diğer taraftan bütün insanlığa İslam’ın üç temel ilkesi hatırlatılır. Bunlar; Yüce Allah'ın (c.c.) varlığı ve birliği, Hz. Muhammed Allah'ın (c.c.) elçisi olduğu ve asıl kurtuluşun namazda olduğudur. Sahabiler ezan uygulamasından önce namaz vakitleri yaklaştığında davet edilmeden Hz. Peygamber’in etrafında toplanırlardı. Bir zaman sonra, namaz vaktinin girdiğini bildirmek için çareler aranmaya başlandı.

  Namaza Davet Arayışları

  Peygamber Efendimiz ( s.a.v) bu konuda sahabilerle istişarede bulundu. Kimisi çan veya boru çalınmasını kimisi de bayrak çekilmesini teklif etti. Bunlar Yahudilik, Hristiyanlık veya diğer inançların çağrılarına benzediğinden Hz. Muhammet kabul etmedi. Müslümanlar namaza davet için farklı ve yeni bir yöntem ararken ensardan Abdullah b. Zeyd (r.a.), rüyasında gördüğü ezan sözlerini Hz. Peygamber’e anlattı. Efendimiz de “İnşallah bu rüya hak ve gerçektir.”11 dedi ve ondan sesi yüksek ve gür olan Bilal-i Habeşi’ye ezanı öğretmesini istedi. Hz. Muhammed'e ezan ile ilgili vahiy de geldi. Hz. Ömer, Hz. Bilal’in okuduğu ezanı işitince kendisinin de rüyasında ezan cümlelerini gördüğünü Peygamberimize gelip haber verdi. Bunun üzerine Allah Resulu “Vahiy seni geçti.” dedi.12 Böylelikle ilk ezan hicretin birinci yılında meşrulaşmış oldu.

  11 Ebu Davud, Salât, 28.