ilk gecede namaz nasıl kılınır

Konusu 'Dini sohbetler' forumundadır ve Beyza tarafından 5 Eylül 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  İlk gecede okunan dua

  Dâmad, gelinin yanına gelince, ikisi de, iki rek’at namaz kılmalıdırlar. Sonra dâmad, gelinin kâkülünden tutup: “Allahümme bârik lî fî ehlî ve bârik lî ehlî fiyye, Allahümmerzuknî minhâ verzukhâ minnî. Allahümmecma’beynenâ mâ cema’te fî hayrin ve ferrik beynenâ izâ ferrakte fî hayrin” duâsini okur. Onunla cima edeceği zaman: “Allahümme bismike estahleltü fercehâ ve bi emânetike ehaztühâ. Allahümme femâ kadayte sey’en min rahmihâ fec’alhü bârren takiyyen, vez’alhü müslimen seviyyâ ve lâ tec’alhü müfsiden serîken lis-seytanî” der.
  Biri de, cima’ ederken seytandan Allahü teâlâ’ya sığınmaktadır. Bu esnâda söyle der: “Bismillâhi Allahümme cennibnâ-s-seytâne ve cennibi-s-seytâne mâ razaktenâ”, ya’ni seytani bizden ve bize verdigin çocuktan uzak eyle der. Bu durumda kendilerine çocuk verilirse, seytan ona zarar veremez.


  Evlenenlerin ilk gece kildiklari iki rekat namaz hakkindaki bilgileriniz nedir? Bu namazin delili nedir? Nasil kilinir? Rekatlarda hangi dualar okunur vs. vs... ???Gerdek ( zifaf) gecesi damat ve gelin, Allah rizasi icin ikiser rekat namaz kilarlar. 1.rekatta Kafirun suresi, 2.rekatta ihlas suresi okunur..sonra: edit Allahim Ailemde bana bereket ihsan eyle,..Beni de aileme bereketli kil. Allahim, Ailemden bana, benden de aileme rizik ihsan eyle,..Allahim, birleşmelerimizin hayırlılarında bizi birleştir ve hayırlı olmayanlarinda bizi ayır.)...