İlahi Kitaplara İman Nedir

Konusu 'Dini bilgiler' forumundadır ve Beyza tarafından 11 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  İlahi Kitap Ve İlahi Kitaplara İman Nedir?
  Yüce Allah'a insanlara kulluk etmeleri içindir ve bu kulluğun nasıl yapılacağını göstermek için ise birer rehber olarak elçiler ve de kitaplar gönderilmiştir.

  İnsanlar Yüce Allah'a ve diğer varlıklara karşı nasıl davranması gerektiğinin bilgisini kutsal kitaplardan öğrenmektedirler.Kutsal kitaplar birçok ahlaki değerden bahseder ve insan bu değerleri öğrenip yaşadıkça ahlaki anlamda yücelmektedir.

  İnsan, her ne kadar Yüce Allah'a kendisine verilen akıl nimetiyle tanısada, Yaradan’ın isim ve sıfatlarını ayrıntılı bir biçimde ancak ilahî kitaplar sayesinde öğrenebilirler. İnsan, yüce Allah’ın isim ve sıfatları konusunda ne kadar doğru ve de sağlıklı bilgi sahibi olursa Allah Azze ve celle'ye karşı sevgi ve saygısı da o oranda artar.

  İlahi kitaplar olmasa idi insanlar Yüce Allah'a nasıl kulluk edebileeceğini, ibadetlerin neler olduğunu ve yaratılış gayelerini öğrenemezlerdi. Biz Yüce Allah'a ve celle'ye karşı kulluk görevlerimizin neler olduğunu, Rabbimizin bizi neden yarattığını ve hayatın anlam ve de amacını ilahi kitaplardan öğrenebiliriz.

  İlahi kitaplara iman, hayatın kavramının ne olduğunu, insanın yüce Allah'la insanın hemcinsleriyle ve de insanın diğer varlıklarla nasıl ilişki kurması gerektiğine dair bilgileri de ihtiva etmektedir. Bütün bu bilgiler insanın kendisi ve de çevresi ile barışık olmasını sağlamaktadır.

  Bugün dünya da bir düzen, hak-hukuk ve de birbirine saygı temelli bir bakış açısı var ise bunun en önemli nedenlerinden biri ilahi kitapların ortaya koyduğu ilkelerin etkisidir.