İkindi Tesbihatının Fazileti

Konusu 'Dini bilgiler' forumundadır ve Lasey tarafından 21 Ocak 2019 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin


  İkindi Tesbihatının Fazileti

  İkindi-Tesbihatının-Fazileti-.

  Hz. Peygamber sallallahu aleyhi vesellem ikindi namazını eda ettikten sonra bir müddet oturduğu yerde kalır zikirle meşgul olurdu. Nitekim Enes bin Malik’den rivayetle Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur.

  “İkindi namazından Güneş kapatıncaya kadar Allah’ı zikreden cemaatle oturmayı, İsmailoğullarından her birinin bedeli onikibin dirhem olan dört köle azat etmeye tercih ederim.” (Heysemî, Mecmau’z-Zevaid, 10, 105)

  Namazdan Sonra Yapılan İkindi Tesbihatının önemine değinen;

  Hz. Peygamber sallallahu aleyhi vesellem akşam namazına yakın hane-i saadete döner, eşlerinin her birinin yanına gider, azar azar yanlarına uğrar, hatırlarını sorardı. Hz. Peygamber sallallahu aleyhi vesellem hanımlarına güzel ahlakla davranmış, ümmetine de güzel ahlakla davranmalarını emretmiştir. Nitekim bir hadis-i şerifte şöyle buyurmuştur:

  “imanı kamil olan mümin, huyu en güzel olanıdır. Sizin de en hayırlınız, ailesine daha iyi davrananınızdır. (Ebu Davud, Tirmizi).

  Bundan sonra akşam namazının hazırlığını yapardı. Akşam ezan okununca akşam namazını kıldırır, daha sonra müekked olan iki rekat sünnet kılardı.

  Hz. Peygamber Sallallahu aleyhi vesellem akşam namazdan sonra zikir ve nafile ibadetle (Evvabin) meşgul olur, böylece yatsı namazının vaktinin girmesini beklerdi.