III. Osman ve dönemindeki olaylar

Konusu 'Osmanlı Tarihi' forumundadır ve Lasey tarafından 25 Şubat 2016 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin

  Osmanlı Padişahı 3. Osman Hayatı

  Osmanlı lll 25. Türk padişahı (14 Aralık 1754-30 Ekim 1757)
  Doğumu: 2 Ocak 1699, İstanbul
  Babası: Mustafa ll
  Annesi: Şehsuvar Sultan
  Ölümü: 30 Ekim 1957, İstanbul
  Gömüldüğü Yer: Yeni cami türbesi, Eminönü, İstanbul

  Türk Padişahı Mustafa ll ile Şehsuvar Sultan'ın oğlu olan, Mahmut l'den sonra tahta çıkan (1754) Osmanlı lll'ün padişahlık dönemi iç ve dış siyaset bakımından sakin geçti. Bununla birlikte, Kölemenler Hekimoğlu Ali Paşa'yı Mısır'dan çıkardılar; Cezayir Osmanlı etkisinden sıyrılmaya başladı; Erzurum ve çevresinde eşkıyalık arttı.

  Osmanlı lll. sadrazam Bahir Mustafa Paşa'nın yerine Hekimoğlu Ali Paşa'nın şehzade Mehmet'in öldürülmesine karşı çıkarak kısa süre sonra görevden ayrılması (1755) üstüne, önce Nail Abdullah Paşa'yı, sonra Bıyıklı Ali Paşa'yı sadrazamlığa atadı; ama iki ay kadar sonra Ali Paşa'yı öldürüp, o tarihten sonra sadrazamların etkisini azaltmaya çalıştı; sık sık sadrazam değiştirdi. Bu arada İstanbul'da çıkan iki büyük yangın kentin aşağı yukarı dörtte üçüncü kül etti

  Yaşamını padişahlık yılları dışında bir odada kapalı geçiren, beden ve akıl yönünden hastalıklı bir kişi olan Osmanlı lll, devlet işlerine yerli yersiz karışarak işlerin yürümesini engellemiş, birçok aksaklığın doğmasına yol açmıştır.

  Osmanlı Padişahı 3. Osman Hayatı.