Namaz İhtiyacı Veya Darlığa Düşen İçin Hacet Namazı

Konusu 'Namaz kılmak' forumundadır ve saadet tarafından 28 Mart 2019 başlatılmıştır.

 1. saadet

  saadet Moderatör

  İhtiyacı Veya Darlığa Düşen İçin Hacet Namazı

  Her kimin bir ihtiyacı olsa veya darlığa düçâr olsa, her rekatta Fâtiha’ dan sonra bir Ayet el Kürsi ve birde İhlâs-ı Şerif okumak üzere on iki rekat namaz kılıp, ' namazdan sonra alnım secdeye koyarak:

  ihtiyacı veya darlığa düşen için Hacet Namazı.

  Okunuşu: Sübhânellezî lebisel ızze* Sübhânellezî taattefe bil mecdi ve tekerrame bih* Sübhânellezî ahsa kulle şey’in bi ılmih* Sübhânellezî lâ yenbeğıt tesbîhu illâ leh* Sübhânellezî zil menni vel fadl* Sübhâne zil ızzi vel keram* Sübhâne zit tavl* Es’elüke bi mekâıdil ızzi min arşike ve münteher rahmeti min kitâbike ve bismikel a'zami ve ceddikel ala ve kelimatiket* tâmmâtil âmmâtilletî lâ yücâvizühünne berrun ve lâ * factual en tüsalliye alâ muhammedin ve alâ âli muhammed’

  demeli ve sonra haceti her ne ise Allah Teala’nın kabul yeri olan huzuruna arz edip izzete kabulünü rica etmelidir.

  Bu namazı Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’den alıp rivayet eden Vehb b. Vird, bu şekilde namaz kılan kişinin hacetinin günaha dair olmadığı taktirde Allah’ın fazlı keremi ile yerine geleceğini belirtmiştir.

  Hazreti Peygamber (s.a.v.) bu namaz hakkında: “Sefih kimselere öğretmeyin. Zira bununla masiyete şiddetle meyletmiş olurlar.” buyurmuşlardır. (R..Mükm’in)