Soru İhsan nedir? İhsan ne demek

Konusu 'Manevi Hayatımız' forumundadır ve Lasey tarafından 8 Kasım 2016 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin

  İhsan ne demektir?

  İhsan kavramı, sözlükte “bir şeyi iyi ve güzel yapmak, iyi, güzel ve yararlı fiil işlemek, iyilik etmek, ikramda bulunmak” manalarına gelir. Kur'an-ı Kerim'de sözlük anlamına aynı olarak iyilik etmek, iyi davranmak, güzel işler yapmak ve bir görevi en iyi şekilde, hakkıyla yapmak manalarında kullanılmıştır. Allah Azze ve celle'ye kulluk olan her görevi en iyi şekilde, önemseyerek ve layıkıyla yapmak ihsandır. “Allah her şeye karşı ihsanı farz kılmıştır.” (Müslim, Sayd, 57. ) hadisinde de tabir edildiği gibi, ihsan kavramı, iman ve ibadette olduğu gibi, toplumsal ilişkilerde, yönetim ve yargı gibi insanla ilgili her alanda, bir görevi şartlarına, kurallarına ve tekniğine uygun olarak sağlam, güzel, kaliteli ve en mükemmel şekilde yapmayı ifade etmektedir.

  Allah Azze ve celle'nin evrendeki her şeyi en güzel şekilde var etmesi de ihsan kavramı ile ifade edilmiştir. İnsanlar açısından bakıldığında ihsanın üç yönünden söz edilebilir:

  1. Allah’a karşı ihsan: Şartlarına uygun olarak iman etmek, O’nun emir ve yasaklarına uymaktır.

  2. İnsanlara karşı ihsan: İnsanın ana-babasına, eş ve çocuklarına, komşu ve akrabalarına, insanlara iyilik yapması, iyi davranması, haklarına riayet etmesi ve kusurlarını bağışlamasıdır.

  3. Kişinin kendisine karşı ihsanı: İnsanın, iman edip salih ameller işleyerek Cenab-ı Allah’ın rızasını, rahmet, mağfiret, nimet ve cennetini kazanmasıdır.

  Allah Azze ve celle'ye ve insanlara yapılan ihsan da aslında kişinin nefsine karşı ihsanıdır. İman da iyi davranışlar da hep insanın kendisi içindir. İhsanın bir diğer tarifi de meşhur Cibril hadisinde yer alır. Hz. Cebrail’in (aleyhisselam) “İhsan nedir?” sorusuna Hz. Muhammed (s.a.v), “Allah’ı görüyormuşçasına ibadet etmendir. Her ne kadar sen onu görmesen de o, seni görmektedir.” cevabını vermiştir. (Buhari, iman, 37; Müslim, iman, 1; Nesai, iman, 6.)