Dua İhlas Suresinin Temel Konusu, Süre Hakkında Özetle Bilgi

Konusu 'Kuran-ı Kerim ayetleri' forumundadır ve saadet tarafından 1 Ekim 2018 başlatılmıştır.

 1. saadet

  saadet Moderatör

  İhlas Suresinin Temel Konusu, Süre Hakkında Özetle Bilgi


  İhlâs Suresinin

  İhlâs suresi, Mekke döneminde indirilmiş olup, Kur’an-ı Kerim’in 112. suresidir. İhlâs; samimi olmak, dine içtenlikle bağlanmak, inanç ve ibadetlerinde yalnızca Allah ( c.c.) rızasını gözetmek demektir.

  Bu surede Cenab-ı Allah ( c.c.) bir ve tek olduğu, eşinin ve benzerinin olmadığı anlatılır. Ayrıca hiçbir şeye muhtaç olmayan Cenab-ı Allah’ın doğmamış ve doğurmamış olduğu vurgulamaktadır. Allah’ın (c.c.) bu sıfatlarına inanmak tevhid inancının bir gereğidir. İslam’ın esası olan tevhid ilkesi bu surede en kısa ve özlü bir şekilde bilgi vermektedir.

  Cenab-ı Allah’a (c.c.) inanan ve tevhid inancını tam anlamıyla benimseyen kişi ihlâslı bir mümin olacağı için sure bu adla anılır. Peygamberimiz Hz. Muhammet “Varlığım elinde olan Allah’a yemin ederim ki bu sure Kur’an’ın üçte birine denktir”43 buyurarak bu surenin önemine vurgulamaktadır. Bu yüzden ihlâs suresi namazlarda, kabir ziyaretlerinde, hatim dualarında, cenaze törenlerinde, zor ve sıkıntılı durumlarda ve Cenab-ı Allah’ı anmak için her zaman okunur.