İçme Suyu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Konusu 'Genel Bilgiler' forumundadır ve Abdullah tarafından 26 Haziran 2012 başlatılmıştır.

 1. Abdullah

  Abdullah Kayıtlı Üye

  İçme Suyunda Nelere Dikkat Edilmeli?
  Dünya genelinde her geçen gün doğal su kaynakları azalarak güvenli içme suyuna erişim zorlaşmaktadır.

  Dünya genelinde her geçen gün doğal su kaynakları azalarak güvenli içme suyuna erişim zorlaşmaktadır. 22 Mart Dünya Su Günü’nde sağlıklı su kullanımına dikkat çeken uzmanlar, günlük su tüketim miktarının yanı sıra, içilen suyun güvenli olması ve sağlığımız için yararlı mineraller bakımından zengin olması oldukça önemli olduğunu vurguluyorlar.

  Dünyada su kaynaklarına olan ihtiyaç gün geçtikçe artarken, sınırlı olan bu kaynaklar bilinçsiz kullanım, endüstriyel ve evsel atıklar, tarım ilaçlarının bilinçsiz kullanımıyla kirlenmekte. Musluklardan akan suyun ise içinde gizli tehlikelerin olduğundan bahsede uzmanlar, su arıtma cihazları artık şehir hayatının zorunluluğu olduğunu, sağlıklı ve güvenli suya ulaşmanın her geçen gün zorlaşacağını belirttiler.

  SAĞLIK İÇİN NE KADAR TÜKETİLMELİ

  Sağlık için gün içinde tüketilen suyun miktarı kadar tükettiğimiz suyun güvenli ve temiz olması, vücudumuzun ihtiyacı olan minerallere sahip olması da çok önemlidir. Özellikle evlerimizde kullandığımız musluk sularının zamanla paslanan borular yüzünden hastalıklara neden olduğunu unutmamamız gerekiyor. Paslanan borularla birlikte zararlı bakterilerin de sadece içtiğimiz su ile değil gündelik kullandığımız su ile de vücudumuza kolayca girebildiğinin farkında olmalıyız.

  GÜNÜMÜZ SU ARITMA VE TÜKETİMİ

  Günümüzde su arıtmanın, hem var olan kaynaklarımızı korumak hem de sağlıklı su tüketmek için hayati öneme sahip olduğunu unutmamamız gerekir. Aşırı su tüketiminden kaçınarak, vücudumuzun PH dengesini düzenlemenize yardımcı olacak alkalin suyu da tüketmek gerekmektedir. Temiz suya sahip olmanızın yanında vücudunuzun ihtiyaç duyduğu tüm minerallerin de suda kalmasını sağlamak gereklidir.