İçki Bütün Kötülüklrin Anasıdır

Konusu 'Kıssadan Hisse' forumundadır ve Adile tarafından 13 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Hz. Osman'ın (r.anh), Resûlullah 'tan (s.a.v) işittim diyerek anlattığı bir hikaye şöyledir:

  " İçkiden sakınınız! Zira o bütün kötülüklerin anasıdır. Sizden önceki ümmetler arasında Allahu Teâla'ya ibadet eden ve bunun için de insanlardan ayrılıp tenhalara çekilen bir adam vardı. Günün birinde kötü yollu kadının biri ona bağlandı. Ondan menfaat elde etmek istedi. Bu gayesini gerçekleştirmek üzere kadın hizmetçilerinden birini ona gönderdi. Hizmetçi,

  - seni bir şeyi görmen, ona şahitlik etmen için çağırıyoruz, dedi. Beraber kalktılar ve kadının bulunduğu yere vardılar. Adam içeriye girdiğnde kapılar teker teker arkasından örtülüyor ve kilitleniyordu.
  Nihayet o kadının bulunduğu odaya geldi. Karşısına durduğunda kadın bir yerde oturmuştu. Yanında küçük bir çocuk ve içinde içki olan bir de kadeh bulunuyordu. kadın,

  - Biz seni şahitlik etmen için çağırmadık. Şimdi, ya şu çocuğu öldürürsün ya benimle ilişkiye girersin ya da şu kadehteki içkiyi içersin. Eğer bunlardan birini kabul etmeyecek olursan bağırır çağırır ve seni rezil rüsva ederim,dedi.

  Adam bu seçeneklerden birisini tercih etmesi gerektiğini düşününce içkiyi istedi. Kadın da ona şarabı içirdi. Bir müddet sonra aklı başından gitti ve kadınla ilişkiye girdi. Ardından da ordaki çocuğu öldürdü. Sizler içkiden sakınınız! Çünkü imanla devamlı içki içmek bir kimsenin kalbinde ebediyen bir arada kalamaz. İkisiden birisi diğerini dışarı atar."