İçi dışı bir olmayan

Konusu 'Dini bilgiler' forumundadır ve Lasey tarafından 19 Aralık 2016 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin

  İçi dışı bir olmayan

  Günümüzde yaşanan mühim sorunlardan biri de, pek çoğumuzun evdeki hali ile dışarıdaki halinin farklı olmasıdır. Öyle ki, anne babası, eşi, çocukları ya da yakın komşularıyla türlü sorunlar yaşayan bazı kişiler mahallesinde, iş yerinde, camide, okulda, vb. yani uzak çevresinde çok farklı tanınır. Ahlakı güzel, duası istenecek, akıl danışılacak, hali örnek alınacak, efendi, kibar, hoş geçimli kimse olarak görülmektedir. Oysa ki asıl durumu, “içi beni, dışı seni yakar” cinsindendir ve aile de bu duruma şaşırmaktadır. Zira evin huysuz eşi, pejmürde oğlu ya da dağınık kızı dışarıda hayırla anılıp takdir edilmektedir.

  Bu durum normal değildir. Eğer evdeki sorunun nedeni dışarıda takdir edilen kişi ise, bunda iki yüzlülük vardır ve sorun evdekilerden kaynaklanıyor, o da bütün güzel amacını, tedbir ve çabasına rağmen üstesinden gelemiyor ise, bozuk durumu düzeltemiyor, sevemiyor, sevilemiyor ama sabrediyor; bununla beraber güzel ahlakını dışarıda sergiliyorsa, onun bu hali kınanmaz, tam tersine takdir edilmektedir.

  Bir kimsede güzel ahlak “sabit sıfat” haline gelmiş ise o, içeride ve dışarıda bu vasfını korumaktadır. İnsanın ahlakını ölçeceği en güzel yer ailesidir. Zira kişi aile içinde kendini fazla saklamaz, saklayamaz. Aile ortamında gösteriş ve yapmacık az olur ya da hiç olmaz. Bu nedenle insanın asıl karakteri ortaya çıkar, içindeki dışına yansır. Dinimiz, iyilik ve ihsana en yakınlardan başlamamızı ister Allah Azze ve celle'den sonra, güzel muameleyi hak edenlerin başında anne baba, eş ve çocuklar gelir.

  içi-dışı-bir-olmayan.