İbadetler konusunda bilgilenelim

Konusu 'Dini bilgiler' forumundadır ve Lasey tarafından 25 Şubat 2019 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin


  İbadetler konusunda bilgilenelim

  İbadetler-konusunda-bilgilenelim-300x202.


  Her alanda olduğu gibi ibadetlerin kavranması ve hayatın bir parçası haline gelmesinde anne babaların tutum ve davranışları çok önemlidir. Ebeveynler çocukları ve gençleri ibadetlere zorlayarak nefret etmelerine neden olmayacak şekilde davranmalıdırlar. Öncelikle kendileri ibadetlerini severek ve düzenli yaparak örnek olmalıdırlar.


  Çocukların ve gençlerin yaş dönemlerine uygun bir şekilde ibadet etme disiplini kazandırmanın yollarını da öğrenmelidirler. Anne babanın ibadetle ilgili duruşu ve din algısı çocukların ibadet etme isteklerini ve sürekliliğini etkiler. İbadet mekanları çocukların ve gençlerin zaman geçirebileceği ve diğer insanlarla samimi etkileşime girebileceği yerler haline getirilmelidir.

  Okul öncesi dönemde ibadetlerle ilgili kıssalar ve hikayeler çocuklara ibadetleri sevdirme yönünden oldukça etkilidir. Gençler içinse yaşanmış örnekler, toplumda tanınmış kişilerin dilinden dinle tanışma anılarını dinlemek daha önemlidir. Çocuklara ibadetler anlatılırken basit ifadeler kullanılmalıdır. İbadetleri ve namazı emreden cümleler, çocuğun yaşı, tepkisi ve itaati ile orantılı tutulmaya çalışılmalıdır.


  En önemlisi ibadetleri zorlaştırmadan anlatmaktır. Detaylı dini bilgiler vermek, en mükemmel namaz ve oruç kıstaslarını öğretmeye çalışmak çocukları ve gençleri başlamadan korkutabilir. İbadet etmenin anlamından uzaklaştırabilir. İbadet etmeyi zor algılamalarına neden olabilir. Anne babalar mükemmelin peşinde koşarak çocuklarının ibadet etmekten uzaklaşmalarına istemeden de olsa sebep olabilirler. Sürekli ısrar etmek, korkutmak kısa süreli çocuğun ibadet etmesine vesile olsa da devam etmesi ibadet etmenin anlamını kavramaya ve disiplin kazanmaya bağlıdır.
  Mümkün olduğunca namazları beraber kılmak, sahura ve iftar hazırlılarına çocuğu küçük yaştan itibaren dâhil etmek ibadet şuuru kazandırmak için önemlidir. Namaza alıştırmada sevgi ve şefkat esastır. Katı tutumlar çocuğu ve genci ikiyüzlülüğe itebilir.

  İbadetlerin anlatılmasında anne babanın en büyük malzemesi sabırdır. Gençler eleştirel düşünmeye ve özellikle ailenin söylediklerine tepkili davranmaya meyillidir. Bundan dolayı ibadetler söz konusu olduğunda kullanılan dilde samimiyet ve tutarlılığa özellikle dikkat edilmelidir.