İbadetle ilgili kavramlar nelerdir

Konusu 'Resim galerisi' forumundadır ve Eylül tarafından 3 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Eylül

  Eylül Moderatör

  İslam dininin emrettiği pek çok ibadet vardır. Bu ibadetlerin her biri kendine özgü bir önemi vardır. İslam’da ibadetlerin bu önemi bazı kavramlarla ifade edilmiştir. Bunlar kısaca farz, vacip, ve sünnettir.

  Farz: Allah’ın kesin ve açık bir şekilde yapılmasını emrettiği iş ve davranışlara denir. Farzların kesinliği konusunda hiçbir şüphe yoktur. Farzlar kendi içinde farz-ı Ayın ve farz-ı Kifaye olmak üzere ikiye ayrılır.

  Farz-ı Ayın: Her bir ferdin bizzat kendisinin yapmakla yükümlü olduğu bir farz çeşididir. Farzı ayında her mükellef bizatihi kendisi yerine getirmekle sorumludur. Beş vakit namaz kılmak, ramazan orucunu tutmak, Zekat vermek ve hacca gitmek gibi.

  Farz-ı Kifaye: Bir grup Müslümanların yerine getirmesiyle diğerlerinin üzerinden sorumluluğun kalktığı bir farz çeşididir. Cenaze namazı gibi. Bir yörede bir kişi öldüğünde orada bulunan her Müslümana o cenaze ile ilgili işlemlerin yapılması farz-ı Kifayedir. Fakat bir kısım Müslümanlar bu görevi yerine getirirlerse diğerlerinin üzerinden sorumluluk kalkar. Fakat bu sorumluluğu yerine getirenler ise sevap kazanırlar.

  Vacip: farz kadar kesin olmamakla beraber yine yapılması istenilen iş ve davranışlardır. Bayram namazları, Kurban kesmek, vitir namazını kılmak.

  Sünnet: Resul-i Ekrem Efendimiz (sav)’in yaptığı ve yapmaya özen gösterdiği ve bizlere de yapmamızı tavsiye ettiği iş ve davranışlara denir. Selamlaşmak, vakit namazların sünnetleri, Teravih namazı, Namazı cemaatle kılmak vb.