İbadetin Gayesi Nedir?

Konusu 'Dini Sorular Ve Cevapları' forumundadır ve Eylül tarafından 31 Mart 2014 başlatılmıştır.

1. Eylül

Eylül Moderatör

İbadetin Gayesi

İbadetin en önemli amacı, YüceAllahı’ın sevgi ve rızasını kazanmaya vesile olmasıdır.
    Yalnızcabu maksat bile bizim ibâdetlerde başka gaye aramamızın önünü keser. Şu halde kul,Rabb'ine içtenlikle yönelmeli, ibadetlerini O’nun rızasını kazanmak için, halis niyet ile yapmalıdır.

Bir gün Süfyan-ı Sevri (k.s), Rabîa el-Adeviyye’nin, “Her kulun bir ölçüsü, her imanın bir hakikati vardır; senin imanının hakikati nedir?” diye sorduğunda, Rabîa,

“Ben, Allah’a O’ndan korktuğum için ibadet etmiyorum. Böyle olsaydı, sahibinden korktuğu için çalışan hizmetçi gibi olurdum. Ben, O’na cennet sevgisiyle de ibadet etmiyorum. Böyle olsaydı, sahibi kendisine bir şey verince çalışan kötü hizmetçi gibi olurdum. Ben, Rabbim’e ancak O’nu sevdiğim ve kendisine kavuşmak istediğim için ibadet ediyorum” diye cevap vermiştir.

Bedîüzzaman Said Nursi hazretleri bu konuda,

“İbadet ve duanın sebebi ve neticesi emir ve rıza-i ilâhîdir, faydası uhrevîdir. Eğer namazdan, ibadetten dünyevî maksatlar niyet edilse, yalnız onlar için yapılsa, o namaz faydasız olur” demiştir.
    (Said Nursi, Emirdağ Lahikası, İstanbul, 2006, s. 31 )

Bedenini beslemeye, onun ihtiyaçlarını gidermeye çalışıyorsun. Ruhunu beslemek için de çalış!

Bedenini beslemek, onun ihtiyaçlarını gidermek için bir sanat öğrendin; bir işin var, bir mesleğin var. Ruhunu beslemek için de din sanatını öğrenmeye çalış!

Hz. Mevlânâ