Soru İbadetin Çeşitleri Nelerdir

Konusu 'Dini Sorular Ve Cevapları' forumundadır ve Adile tarafından 22 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  İbadetin Çeşitleri Nelerdir

  Üç çeşit İbadet vardır. Bedeni, Mali ve hem bedeni mali ibadetlerdir.
  1.Bedeni ibadetler: ile yapılan ibadet namaz kılmak, Oruç tutmak.
  Namaz da oruç da Allah’ın emridir, bir Müslüman her ikisinden de sorumludur. İnkâr etmediği ve alaya almadığı müddetçe bunlardan birini yerine getirmemesi diğerini terk etmesini gerektirmez. Allah Teâlâ terk ettiği ibadetinin cezasını, yerine getirdiğinin ise mükâfatını verir. Yani namaz kılmayan kişi büyük bir günah işlemektedir. Fakat bu, onun Ramazan orucu tutmasına engel değildir. Orucunu tutmakla mükelleftir.

  2.Mali ibadetler: ile yapılan ibadet zekât vermek.
  Zekâtın farzı birdir. Bu da, niyettir. Niyet kalb ile olur. Malın zekâtını ayırırken veya müslüman fakire verirken, Allah rızası için, zekât vereceğim diye niyet edip de, fakire veya zekâtını fakire vermek için vekil ettiği kimseye verirken hediye veriyorum dese, câiz olur.
  Dinen karı kocadan hangisi zengin ise kurbanı o keser, ikisi zengin ise ikisi de keser, ikisi de fakir ise ikisi de kesmez. Fakir kurban kesmek mecbur değildir ama keserse çok sevap olur.

  3.Hem mali hem de bedeni ibadetler: hacca gitmek gibi
  Parası olduğu halde hacca gidemiyecek derecede sakat, hasta ve çok yaşlı kimseler, kendi yerine bir başkasını bedel olarak hacca gönderebilir.