İbadetin Bireysel Faydaları

Konusu 'Dini bilgiler' forumundadır ve Adile tarafından 29 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Cenab-ı Allah’a ibadet e layık yegâne tek varlık olduğu için ibadet etmeli, bu görevi de sadece onun emrini yerine getirmek ve rızasını kazanmak için yapılmalıdır.
  Allah katında makbul olan ibadet bu şekilde ihlaslı olan ibadetlerdir. Bu anlamda ibadeti değerli kılan şey ibadettin çokluğundan ziyade o ibadetin samimi ve ihlaslı olmasıdır. İhlas ise niyetle alakalıdır. Bir ibadeti hangi düşünce ve niyetle yapılmasıdır.
  bununla beraber ibadetin pek çok maddi ve manevi faydaları ve yararları vardır. Yalnız bu faydalar gözetilerek ibadet edilmez.

  İbadetlerin bireysel faydalarını şöyle açıklayabiliriz:
  1- İbadetler İnsanın Allah İle İlişkisini Güçlendirir
  İnsan, ibadetlerle Allah ile karşı sevgisini ve şükrünü ifade eder. Yalnızca Cenab-ı Allah’ın rızasını kazanmak için, gösterişten uzak yapılan ibadetlerin ödüllendirileceği haber verilmektedir. Yüce Allah’a gönülden yönelme olan ibadet, Onun eşsiz büyüklüğü karşısında insanın güçsüzlüğünü anlama hâlidir. İbadetlerin özünde, insanının Yaratanı hatırlaması, kulluk bilincini gönlüne yerleştirmesi, verilen sonsuz nimetlere karşı teşekkür etme duygusu vardır.
  İbadet, birey ile Yaratıcı arasında manevi yakınlaşma sağlar. Belirli zamanlarda Yüce Allah’a yönelmek, insanın yaratan ile ilişkisini güçlendirir.

  2- İbadetler İnsanın İç Dünyasını Aydınlatır
  İbadetler, bireylerin ruhlarını, iç dünyalarını türlü sıkıntı ve streslerin olumsuz etkilerinden korur. İbadet eden kimse, görevini yerine getirmenin bilinci ile mutlu ve huzurlu olur. İç huzurunu sağlayan kişi, gelecekle ilgili yersiz korku ve endişelerden uzak olup, çevresine yardımcı olur. Böylece, ibadetler hem insanın beden ve ruh sağlığını koruyucu hem de kişiliğini geliştirmesi bakımından önemli rol oynamaktadır. Kişi ibadet etmekle, dış dünyanın karmaşıklığından, modern yaşamın temposundan uzaklaşır, kendiyle baş başa kalır.

  3-İbadetler İnsanda Güven Duygusunu Geliştirir
  Gücünün sınırlı olduğunun farkına varan insan, daha güçlü bir varlığı sığınma ihtiyacını ömrü boyunca hisseder. Bireylerin yalnızlık ve kimsesizlik gibi duygulardan kurtulmasına olanak tanıyan ibadetler, insandaki güven duygusunu geliştirir. Gücü, kudreti, ilmi sonsuz bir Yaratıcının huzurunda olmak, kişiye rahatlık, güven ve huzur verir.

  4- İbadetler İnsanda Sorumluluk Bilincini GeliştirirCenab-ı Allah tarafından en güzel şekilde yaratılan insanoğlu, dünyada başıboş bırakılmamıştır. Kişi, doğayı ve çevreyi insanlar ve diğer canlılarla paylaşır. Bundan dolayı, insan sadece kendisini değil, diğer insanları ve canlıları da düşünmelidir. İbadet etmekle sorumluluk kazanan insan, bütün varlıkları Yüce Allah’ın yarattığını bilir ve güzel ahlaklı bir birey olmak için çaba gösterir.