İbadet nedir kısaca tanımı

Konusu 'Dini bilgiler' forumundadır ve Lasey tarafından 22 Ağustos 2016 başlatılmıştır.

1. Lasey

Lasey Admin

İBADET:

Kulluk, kulluk vazîfelerini İslamiyetin bildirdiği şekilde yerine getirmek. Allahü tealanın emir ve yasaklarına uymak.
    Allahü teala Kur'an-ı kerîmde mealen buyuruyor ki:
    Cinleri ve insanları, beni tanımaları, bana ibadet etmeleri için yarattım. (Zariyat sûresi: 56)
    Allahü tealayı, görür gibi ibadet et! Sen O'nu görmüyorsan da, O seni görüyor." (Hadîs-i şerîf-Buharî ve Müslim)
    alimin uykusu cahilin ibadetinden hayırlıdır. (Hadîs-i şerîf-Berîka)
    Eğer ibadet bir kuş olsaydı, şüphesiz onun kanatları oruç ile namaz olurdu. (Yahya bin Muaz)
    İnsanlar ibadet yapmak için yaratıldı. İbadetin özü de; kalbin her zaman Allahü tealadan gafil olmamasıdır, unutmamasıdır. (Ubeydullah-ı Ahrar)
    İbadet etmek bakımından dünyanın bir saati, kıyametin bin senesinden daha iyidir. Zîra bu bir saatte; salih, faydalı amel işlenebilir. Halbuki kıyametin o bin senesinde bir şey yapılamaz. O halde, ey mü'min kardeşim! Vaktini boş şeylerle geçirme! Zam anının kıymetini bil ve en iyi şeyler için kullan! Namazlarını vaktinde kıl ki, kıyamet günü pişman olmayasın!Çok büyük sevaba kavuşasın! (Cüneyd-i Bağdadî)

İbadet-i Bedeniyye:
    Beden ile yapılan ibadetler.
    Namaz, ibadet-i bedeniyye olduğundan başkası yerine kılınamaz. Herkesin kendisi kılması lazımdır. Ağır hasta ve çok ihtiyar kimse, namaz yerine fakire fidye (bedel, belli miktarda mal veya para) veremez. Halbuki, oruc yerine fidye vermesi lazımdır. (İbn-i abidîn)

İbadet-i Maliyye:
    Zekat, sadaka-i fıtr gibi mal ile yapılan ibadetler.
    Bir kimse birkaç yemini bozarsa, hepsi için ayrı ayrı keffaret yapması lazımdır. Keffaretler, zekat gibi ibadet-i maliyyedir. Malını fakirlere bir vekil vasıtası ile vermesi caiz olur. Fakat kendisinin malı ayırırken veya fakire verilinceye kadar niy et etmesi lazımdır. (İbn-i abidîn)

İbadethane:
    İbadet yapmak için toplanılan yer. (Bkz. Ma'bed)

İbadette Bid'at:
    Peygamber efendimiz ve Eshabı zamanında bulunmayıp da dîne sonradan katılan reformlar, değişiklikler. (Bkz. Bid'at)