Hz. Yusuf, kardeşlerine tuzak mı kurmuş?

Konusu 'İslam büyüklerinin hayatları' forumundadır ve Lasey tarafından 3 Ekim 2016 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin

  Hz. Yusuf kardeşini yanında tutabilmek için hile mi yapmıştır?

  İlgili kıssada hileden ziyade bir planın varlığından söz etmek daha doğru olur. Nitekim Yusuf suresi 76. ayette bu planın Allah Azze ve celle'nin öğretmesi ile gerçekleştiği ifade edilmiştir. Öte yandan Kur'an-ı Kerim'in 69. ayetinde Yusuf’un kardeşini (Bünyamin) de bundan haberdar ettiği anlaşılmaktadır. Yine aynı surenin 83 ve 87. ayet-i kerimelerinde Yakup (aleyhisselam)’ın Yusuf ve Bünyamin hakkında dile getirdiği ifadeler, onun da bazı şeylerden haberdar olabileceğini ima etmektedir. Dolayısıyla Yusuf, Bünyamin ve Yakub (aleyhisselam) açısından kıssanın bu bölümünde herhangi bir hak ihlali gözükmemektedir ve aksine, Yusuf’un kardeşlerinin Yusuf ve babalarına karşı işlemiş oldukları haksız fiilin karşılık bulması söz konusudur. Şöyle ki:

  Yusuf (aleyhisselam)'ın kardeşleri kendi aralarında plan yaparak Yusuf (aleyhisselam)'ı babalarından almışlardı ve onlar Yusuf’u koruyacaklarına dair babalarına söz verdiler; ancak sözlerinde samimi değillerdi. Nitekim sözlerinin sonunda hiç rahatsızlık duymadılar. Babalarına geldiklerinde son derece rahattılar. (Bkz: Yusuf, 12/7-18)

  Kardeşlerinin bu planlı eylemlerine karşılık Yusuf (aleyhisselam) da aynı şekilde plan kurarak Bünyamin’i onlardan aldı. Onlar, Bünyamin’i koruyacaklarına dair babalarına samimi olarak söz vermişlerdi. (Bkz: Yusuf, 12/63-66) Sonuçta sahte sözlerinin cezasını, samimi sözlerini yerine getirememenin acısıyla ödediler ve böylelikle yaptıkları misliyle karşılık bulmuş oldu.