Biyografi Hz Yusuf Hayatı Kısa Ve En Önemli Özellikleri Nedir?

Konusu 'İslam büyüklerinin hayatları' forumundadır ve saadet tarafından 5 Aralık 2018 başlatılmıştır.

1. saadet

saadet Moderatör Admin

Hz Yusuf Hayatı Kısa Ve En Önemli Özellikleri Nedir?

Hz. Yusuf'tur (a.s.). Bilindiği üzere o, kardeşleri tarafından kuyuya atıldı, köle tüccarları tarafından bulunup Misir'da ekonomi bakanına köle olarak satıldı. Delikanlılık çağına gelince efendisinin hanımı ona göz koydu. Ona kötü tekliflerde bulundu, ancak o kabul etmedi. Hz. Yusuf'un (a.s.) kendisine yapılan bu kötü teklife cevabı Kur'an'da şöyle bildirilir: "Evinde bulunduğu kadın, onun nefsinden murat almak istedi, kapıları iyice kapattı ve 'Haydi gel!' dedi. O da '(Hâşâ) Allah'a sığınırım! Zira kocanız benim velinimetimdir, bana güzel davrandı. Gerçek şu ki zalimler iflah olmaz!' dedi."(10) Ancak iftiraya uğradı. Senelerce hapiste kaldı. Yüce Allah (c.c.) ona bilgi ve rüyaları yorumlama yeteneği verdi. Bunların sayesinde hapisten kurtuldu. Misir'a ekonomi bakanı oldu. Misır'da Allah'ın (c.c.) izniyle putperestliğin yerine tevhit inancının kabul edilmesini sağladi. Bunun üzerini Hz. Yusuf (a.s.) şöyle dua etti: "Ey Rabb'im! Mülkten bana (nasibimi) verdin ve bana (rüyada görülen) olayların yorumunu da öğrettin. Ey gökleri ve yeri yaratan! Sen dünyada da ahirette de benim sahibimsin. Beni Müslüman olarak öldür ve beni salihler arasına kat!"(11)

Hz. Yusuf (a.s.), pek çok yönden inananlar için örnektir. Ancak genç bir peygamber olarak özellikle emaneti koruma, iffetli ve namuslu kalma, sözde ve davranışlarda dürüstlük, hakka ve hukuka riayet, görevi hakkıyla yerine getirme, affetme ve sevgi açısından gençlere örnek oluşturur.

(10) Yusuf Süresi 23. Ayet
    (11)Yusuf Süresi 101. Ayet