Biyografi Hz. Yakub (a.s.)'ın hayatı hakkında kısa bilgi verir misiniz?

Konusu 'İslam büyüklerinin hayatları' forumundadır ve Lasey tarafından 18 Aralık 2018 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin

  Hz. Yakub (a.s.)'ın hayatı hakkında kısa bilgi

  Hz. Yakub (a.s.)'ın hayatı hakkında kısa bilgi verir misiniz.


  Hz. Yakup (a.s.); İbrahim peygamberin torunu, İshak peygamberin oğludur. İbrahim’in (a.s.) eşi Sare’ye oğlu İshak (a.s.) ve torunu Yakup peygamber müjdelenmişti. Kur’an-ı Kerim’de Hz. İbrahim (a.s.), Hz. İshak (a.s.) ve Hz. Yakup (a.s.) şöyle övülmüştür:

  “Güçlü ve anlayışlı olan kullarımız İbrahim, İshak ve Yakub’u da an. Biz onları ahiret yurdunu düşünen, içten bağlı kimseler kıldık. Doğrusu onlar bizim katımızda seçkin, iyi kimselerdendir.” (Sâd suresi, 45-47. ayetler)

  Sevgili Peygamberimiz de onlardan bahsederken; “Kerim oğlu, Kerim oğlu, Kerim oğlu Kerim; İbrahim oğlu İshak oğlu Yakup oğlu Yusuf’tur.” buyurmuştur. (Buhârî, Enbiyâ, 19; Tefsir, 12.)

  Kenan diyarında yaşayan Hz. Yakup’un (a.s.), on iki çocuğu vardı. Diğer on kardeşten anneleri, farklı olan, Yusuf ve Bünyamin’in anneleri onlar küçük yaşta iken vefat etmiştir. Hz. Yakup (a.s.) evlat acısı ve evlat ihaneti ile imtihan edilmiştir. Fakat o, sabrı ve ümidiyle insanlığa örnek olmuştur. Oğlu Yusuf’u kaybetmiş, üzüntüsünü ve hasretini içinde gizlemiş, şikayetini sadece Allah’a (c.c.) iletmiştir. Hiçbir zaman ümitsizliğe kapılmamıştır. Allah Teala onun sabrına karşılık vermiş, nice yıllar sonra oğlu ile kavuşturmuştur. Yakup’un (a.s.) neslinden birçok peygamber gelmiştir. Oğlu Hz. Yusuf (a.s.) başta olmak üzere asırlar sonra gönderilen Hz. Musa (a.s.), Hz. Harun (a.s.), Hz. Davud (a.s.), Hz. Süleyman (a.s.), Hz. Zekeriyya (a.s.), Hz. Yahya (a.s.), Hz. İsa (a.s.) onun neslinden gelen peygamberlerdendir. Kur’an-ı Kerim’de Hz. Yakup (a.s.) ile oğlu Hz. Yusuf’un (a.s.) hayatındaki ibret alınacak olaylar Yusuf suresinde “Ahsenü’l-Kasas” yani “kıssaların en güzeli” şeklinde tanımlanarak birlikte anlatılır.