Hz. Yahya’nın Kısaca Hayatı

Konusu 'İslam büyüklerinin hayatları' forumundadır ve Beyza tarafından 19 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Peygamber Hz. Yahya’nın Hayatı

  Kur'an-ı Kerimde adı geçen Peygamberlerden biri. Cenab-ı Allah tarafından, Kur'an-ı Kerimde: "Ey Zekeriyya! Sana Yahya adında bir erkek çocuğu müjdeliyoruz. Bu ismi daha evvel kimseye vermemiştik" [Meryem, 19/7] ayeti ile haber verildiğine göre; Yahya [aleyhissalatu vesselam.], Zekeriya [aleyhissalatu vesselam]'ın oğlu idi. Kendisine Yahya adı da, Cenab-ı Allah tarafından verilmişti.

  Yahya [a.s]'nın yüzü güzel, kaşları çatık, saçları seyrek, burnu uzun, sesi ince ve parmakları kısa idi. O, İsâ [a.s]'dan 6 ay evvel dünyaya gelmişti. Yani Isâ [a.s]'dan 6 ay büyüktü. Dolayısıyla, Musa [a.s]'nın şeraitiyle amel eden Peygamberlerin sonuncusuydu.

  Daha küçük yaşta iken, kendisine hikmet verilmişti. Yaşıtı olan çocuklar kendisine: "Ey Yahya! Bizimle gel, oynayalım" dedikleri vakit:

  "Ben, oyun için yaratılmadım" derdi [es-Sa'lebî, el-Arais, Mısır 1951, 375 vd.].

  Cenab-ı Allah, Yahya [aleyhissalatu vesselam]'nın çeşitli güzel vasıflarını haber vermiş ve onu selamla anmıştır. Her insanın başına geleceği kesin olan 3 yalnızlık ve ürkekli günlerinde Allah'ın selâm ve esenliği içinde olmak, ne büyük bir bahtiyarlıktır. Bu üç halde Cenab-ı Allah'ın himayesinde bulunmak, bir nevi sürekli bir şekilde Yüce Allah'ın himayesinde bulunmak demektir [Muhammed Ali es-Sabûnî, Safvetu't-Tefâsîr, İstanbul 1987, II, 213].

  Yahya [a.s]'da, babası Zekeriyya [aleyhissalatu vesselam] gibi milleti tarafından şehid edildi [Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır, Hak Dini Kur'an Dili, İstanbul 1971, I, 421].