Hz. Süleyman ve Azrail Hikayesi (Azrail 'den Kaçan Adam )

Konusu 'Hikayeler' forumundadır ve saadet tarafından 12 Ocak 2018 başlatılmıştır.

1. saadet

saadet Moderatör

Hz. Süleyman ve Azrail Hikayesi (Azrail 'den Kaçan Adam )

hz süleyman ve azrail Hikayesi  Azrail 'den kaçan adam.jpg

Saf bir adamcağız bir sabah vakti Hz. Süleyman'ın Sarayı'na telaşla geldi. Nöbetçileri önemli bir mesele için Hz. Süleyman ile görüşeceğini söyledi ve hemen huzuru geldi.
    Hz. Süleyman (as) benzi atmış ve sararmış korkudan tir tir titreyen adama sorar hayırdır.
    Neyin var neden böyle korku ve telaş içindesin derdin nedir söyle bana adam korku ve heyecan içinde başlar anlatmaya bu sabah karşıma Azrail (as) çıktı bana hışımla baktı ve hemen uzaklaştı anladım ki benim canımı almaya karar vermiş.
    Hazreti Süleyman sordu peki benden ne yapmamı istiyorsunuz adamcağız yalvarıp yakardı ey canların koruyucusu boynu büküklerin sığınağı Süleyman (as) sen nelere muktedirsin kurt kuş dağ taş senin emrinde rüzgarına emre ver de beni buradan alsın ta Hindistan'a götürsün o zaman Azrail (as) belki beni bulamaz öyle canımı kurtarmış olurum medet senden
    Süleyman (as) adamın kaderin bir sırrından bir başkasına intikal edeceğinin idraki içinde rüzgarı çağırdı ve bu adamı hemen al Hindistan'a bırak emrini verdi rüzgar bir esti kükredi ve adamı aldığı gibi bir anda Hindistan'da uzak bir adaya götürdü adamın arzusu yerine gelmişti öğleye doğru Hazreti Süleyman divanını toplayarak gelenlerle görüşmeye başladı topluluğun içinde Azrail ( as) da gördüm hemen yanına çağırıp
    Ey Azrail bugün kuşluk vakti bir adama hışımla bakmışsın neden o zavallıyı korkuttum diye sordu Azrail (as) şöyle cevap verdi .
    Ey dünyanın ulu sultanı ben o adama hışımla bakmadım hayretle baktım o yanlış anladı kapıldı onu burada görünce şaşırdım zira Cenab-ı Allah bana o adamın canını Hindistan'da almamı emretmiştir ben onu burada Kudüs'te görünce bu adamı 100 kanadı olsa bu akşam Hindistan'da olamaz bu nasıl iştir diye hayretlere düştüm işte onun öfke sandığı farklı bakışımız sebebi bu idi.
    Hz Mevlana bu kıssayı anlattıktan sonra sorar kimden kaçıyoruz kendimizden mi bu hayali bir şey kimden kapıp kurtarıyoruz Allah Teala’danmı ne boş Hayal dünya Allah'tan Gafil Olmaktır dünya para pul kadın giyim kuşam ticaret değildir.