Hz. Peygamber Din ve Samimiyet ile ilgili yazı

Konusu 'Hz.Muhammedin hayatı' forumundadır ve Lasey tarafından 14 Aralık 2018 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin


  PEYGAMBERİMİZİN (s.a.v.) SAMİMİYETİ

  Hz. Peygamber Din ve Samimiyet ile ilgili yazı.


  Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.) tam anlamıyla samimiyet timsaliydi. Özü sözü birdi, herkese açık ve içten davrandı, gösterişçilikten ve çıkarcılıktan her zaman sakındı.

  Hz. Muhammed (s.a.v.), doğruluğundan ve samimiyetinden şüphe edilmeyen bir kişiliğe sahipti. Peygamber olmadan önce de güvenilir bir kişiliğe sahipti, O'nu yakından tanıyanlar ticaretinde dürüst, hak ve adalet konusunda adil, arkadaş olarak samimi ve iyi bir dost olduğunu söylemişlerdir. Ona Muhammedü'l-Emin (Güvenilir Muhammed) derlerdi. Değerli eşyalarını ve paralarını O'na (s.a.v.) emanet ederlerdi.

  Çok dürüsttü, asla yalan söylemezdi, herkes onun dürüstlüğünü itiraf ederdi. Başkalarının haklarını gözetir, ailesiyle ilgilenir, misafire ikram eder, yetimleri korur, muhtaçlara, zayıf ve güçsüzlere yardımda bulunur, geçimini helal yoldan kazanır, herkesle iyi geçinirdi. İnsanları güler yüzle karşılar, onlara cana yakın davranırdı.

  Hiçbir zaman irk ve cins, zengin ve yoksul, efendi ve köle ayrımı yapmaksızın herkesle ilgilendi. Ashâbıyla arasına mesafe koymadı aralarındaki ilişkiler son derece samimi ve kardeşçeydi. Karşısındaki insanlardan da samimi olmalarını beklerdi. Bir gün
  Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.) kendisini dinleyenlere üç kez "Din samimi olmaktır" diye tekrarladı. Onlar da "Din kime karşı samimi olmaktır?" diye sordular. Hz. Peygamberimiz de (s.a.v.) "Allah'a, Kitabı'na, Peygamberi'ne ve Müslümanların meşru idarecilerine karşı samimi olmaktır" diye cevap verdi. Gerçekten de Hz. Peygamberimizin (s.a.v.) çevresindekiler ona samimiyetle bağlı, tek yürek, tek ses gibiydiler. Hz. Peygamberimizin (s.a.v.) samimiyetine o kadar inanıyorlardı ki, en özel konuları bile kendisine söyleyebiliyorlardı.

  İhlas ve samimiyet dinin özü ve dindarlığın özetidir. Bütün ibadetler her türlü gösteriş ve çıkar kaygılarından arındırılarak sadece Allah'ın (c.c.) rizasını kazanmak için yapılmalıdır. İki yüzlü ve yalnızca kendi çıkarlarını düşünenleri hiç kimse sevmez. O halde biz de yaptığımız her işte samimi olmalı gösterişten uzak durmalıyız.