Biyografi Hz. Ömerin Hayatı Kısa

Konusu 'İslam büyüklerinin hayatları' forumundadır ve Adile tarafından 20 Ekim 2013 başlatılmıştır.

  1. Adile

    Adile Admin

    Hz. Ömer, Efendimiz Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam ’in ölümünden sonra İslam toplumunun başına geçen 2. halifedir. Efendimiz Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam’in ölümünden sonra İslam toplumunun basma geçen 2. halife olan Hz. Ömer, Fahri Kainat Efendimiz [s.a.v]’in bağlı olduğu Mekke’nin Kureyş kabilesinin Beni Adiyy ailesindendi. Babası kabileler arasındaki sorunları çözmesiyle tanınmıştı. Hz. Ömer de bir müddet bu görevi yürüttü. Cesareti ayrıca yiğitliği ile de nam salmıştır.

    642 yılında İskenderiye’yi alan Mısır Valisi Amr îbnü’l-As birliklerini Libya yönüne gönderdi. Hz. Ömer 644 yılında Medine’ de, kendisinden fazla vergi alındığını öne süren İranlı Hristiyan bir köle tarafından öldürüldüğünde İslam devleti Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Batı Asya’da önemli bir güç durumuna gelmişti.

    Hz. Ömer İslam tarihinde adaletiyle nam kazanmıştır. Öte yandan ilk devlet örgütlenmesinin de temellerini atmış, adalet, maliye, ordu ve toprak yönetimi alanında ilk düzenlemeleri yapmış, ilk İslam parasını da bastırmıştır. Hicret’in İslam tarihinin başlangıcı olması onun döneminde kabul edilmiştir.