Hz. Nuh’un (a.s.) anne ve babası hakkında bilgi

Konusu 'Kıssadan Hisse' forumundadır ve Lasey tarafından 28 Şubat 2019 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin

  Hz. Nuh’un (a.s.) anne ve babası hakkında bilgi

  Hz.-Nuhun-a.s.-anne-ve-babası-hakkında-bilgi.


  Kur’an, Hz. Nuh’un anne-babasından bahisle Nuh (a.s.)’un onlar için istiğfar ettiğini haber verir. Yine Kur’an, Nuh’un karısından ve bir oğlundan bahsetmektedir. Tahrim suresinde Hz. Nuh’un karısından söz ederek onun evli olduğu açıklanır. Bu ayet, onun, kocasına karşı bir ihanette bulunduğunu belirtmekte ve bu nedenle cehennemliklerden olduğunu haber vermektedir. O, bir peygamber eşi olmasına rağmen ona iman etmemiş, kocasının peygamberliğini kabul etmemiş, inançsızlığını gizlemiş ve bu yüzden Kur’an’da hain olarak gösterilmiştir. Onun ihaneti, müminlere olan düşmanlığından ve iman edenlere karşı inkarcılarla işbirliği yapmış olmasından ileri gelebilir. Hûd suresi 42-46. ayetlerde Hz. Nuh’un bir oğlundan bahsedilmekte fakat isim verilmemektedir. Buradaki anlatıma göre bu oğlu Hz. Nuh’un peygamberliğine iman etmemiştir.


  Müminler gemiye binip tufan başlayınca Hz. Nuh oğluna “Oğulcuğum!” diyerek, şefkat ve merhamet yüklü sözlerle gemiye binmesi ve inkarcılardan olmaması için nasihatte bulunmuş, fakat oğlu bu nasihati reddederek boğulanlardan olmuştur. Böyle bir acı netice karşısında Hz. Nuh, oğlunun kendi ehlinden/ailesinden olduğunu, ailesinin kurtulacağı yönünde de ilahi bir teminat bulunduğunu, dolayısıyla burada çözemediği bir sır olduğunu dile getirir. Ama cevap gecikmez. O çocuğun Hz. Nuh’un ehlinden olmadığı; çünkü “onun amelinin gayrisalih” olduğu bildirilir. “Oğlunun onun ehlinden olmaması”, öz sulbünden olmaması manasında değil, bozuk inancı, ahlâkı ve amelleri sebebiyle artık Nuh’un salih ehlinden sayılmamasıdır. Aslında bu ifade, din bağıyla bağlı olmayanın akrabalık bağında bir hayır olmadığı anlamına da gelmektedir. Çünkü inanç, aileyi birbirine bağlayan en önemli bağdır.


  Anlatılan çerçevede Hz. Nuh’un aile hayatından alacağımız mesaj, aynı aileyi paylaşıp, karı-koca veya baba-evlat olup aynı inancı paylaşamayan kişilerin, bu durumu dünya hayatının imtihanlarından biri olarak değerlendirip, böyle durumlar karşısında nasıl davranılması gerektiğini öğrenmeleridir.