Hz Muhammed'in vefatı anında azrail ile konuşması

Konusu 'Hz.Muhammedin hayatı' forumundadır ve Lasey tarafından 19 Nisan 2017 başlatılmıştır.

1. Lasey

Lasey Admin

Peygamber Efendimizin vefatından önce Azrail ile görüşmesi

Vefatı esnasında Resul-i Ekrem Efendimiz ile Ölüm Meleği arasında vuku bulan konuşma, Allah Resulü’ndeki muhabbetullahın derecesini açık bir şekilde göstermektedir.

Resul-i Ekrem Efendimiz’in (s.a.v) vefat anı geldiğinde,Ölüm Meleği içeri girmek için izin istedi. Cebrail -aleyhisselam-:

"–Ey Ahmed! Bu Ölüm Meleği’dir. Sen’in yanına gelmek için izin istiyor! oysaki o, Sen’den önce hiçbir kimsenin yanına gelmek için izin istemediği gibi, Sen’den sonra da hiç kimseden izin istemeyecektir! Kendisine izin ver!" dedi.

Ölüm Meleği içeri girip Alah Resulünün önünde durdu ve:

"–Ya Resulallah! Ya Ahmed! Allah Azze ve celle beni Sana gönderdi ve her emrine itaat etmemi de bana emretti! Eğer ruhunu almamı emredersen alacağım, bırakmamı emredersen, ruhunu Sana bırakacağım!" dedi. Allah Resulü:

"–Bunu gerçekten yapacak mısın?" diye sordu. Ölüm Meleği:

"–Ben, her hususta Sana itaat etmekle emrolundum!" dedi.

Bu esnada Cebrail (a.s) :

"–Ey Ahmed! Cenab-ı Allah Sen’i özlüyor!" dedi. Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) :

"–Allah katında olan daha hayırlı ve daha devamlıdır! Ey Ölüm Meleği! Haydi, emrolunduğun şeyi yerine getir! Ruhumu al!" buyurdu. (İbn-i Sa’d, II, 259; Heysemî, IX, 34-35; Belâzûrî, I, 565)

Peygamber Efendimizin vefatından önce azrail ile görüşmesi.