Soru Hz Muhammed'in Rahmet Peygamberi Olması Ne Demektir

Konusu 'Hz.Muhammedin hayatı' forumundadır ve Adile tarafından 24 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin


  Hz Muhammed İnsanlığa Bir Rahmet olması

  Rahmet; canlıları, özellikle insanoğlunu kötülüklerden, tehlikelerden korumak merhamet ve şefkatle onlara iyilik etmektir. Peygamberimiz (s.a.v) , getirdiği mesajla insanlığa rahmet olmuştur. Ona inananların kötülük ve tehlikelerden korunmalarını sağlamıştır. Güçlülerin zayıfları ezdiği, kadınların hor ve küçük görüldüğü, haksızlıkların arttığı, bir dünyada, Peygamberimiz (s.a.v) peygamber olarak görevlendirilmesi insanlık için bir kurtuluş olmuştur.

  Kur'an-ı Kerim'de Peygamberimiz (s.a.v)tüm insanoğluna bir rahmet olarak görevlendirildiğinden söz edilmiştir. Hz. Peygamber; dini, ahlaki ve insani değerleri gözetmek kötülüklere karşı insanları korumaya çalışmıştır. Enbiya suresinin 107 ve 108. ayetinde bu konuya değinilmiştir: (Resulüm!) Biz seni âlemlere ancak rahmet olarak gönderdik. De ki: Bana ancak, ilahınızın yalnızca bir tek ilah olduğu vahyolunuyor...
  Yüce Allah, peygamber göndermekle huzursuz insanlara huzur ve mutluluk bahsetmiştir. Bir ayet bu gerçeğe şöyle vurgu yapmaktadır: ... Biz, Rabb'inin bir rahmeti olarak peygamberler göndermekteyiz. O işitendir, bilendir. (Duhan suresi, 5-6. ayetler.)