Hz Muhammedin Peygamberlik Öncesi İnsani Özellikleri

Konusu 'Hz.Muhammedin hayatı' forumundadır ve Beyza tarafından 15 Kasım 2013 başlatılmıştır.

1. Beyza

Beyza Moderatör

Peygamber Efendimizin Peygamber Olmadan Önceki Özellikleri

Allah Rasulü diğer insanlar gibi yaşamış evlenip çoluk çocuk sahibi olmuş, eşlerine koca, çocuklarına şefkatli bir baba ve torunlarına dedelik yapmıştır. Tarlada bağda bahçede çalışmış, kimi zaman ağlamış, kimi zaman da gülmüştür. Çarşı pazarda alışveriş yapmış, ashabı ile beraber inşaat işinde kerpiç ve taş taşımıştır. Savaşlara katılarak ordusunu komuta etmiş, bu savaşlardan birinde yaralanmış ve mübarek dişlerinden biri kırılmıştır.

camide cemaatine namaz kıldırmış, hem dini hem siyasi kararlar almış, çeşitli devletlerle diplomatik münasebetlerde bulunmuş, değişik ülkelere elçi göndermiştir. Yaşamı boyunca bir yandan normal bir insan gibi yaşamış öte yandan nübüvvet vazifesini ifa etmiştir, hem dini hem de siyasi bir rehber olmuştur. Peygamber Efendimiz de diğer bütün insanlar gibi bir beşerdi. Bütün insanlar gibi ölümlü bir varlıktır, güç ve kuvveti sınırlıdır. Allah dilemedikten sonra ne gaybı bilmesi nede kendiliğinden bir mucize göstermesi söz konusu olabilir.

Ey Muhammed De ki: Ben de ancak sizin gibi bir insanım.bana ilahınızın bir tek ilah olduğu vahyedilmiştir,öyleyse O’na yönelin ve O’ndan bağışlanma dileyin.O’ndan başkasına ilahlık yakıştıranların vay haline” ( fussilet /6 )

De ki Ey Peygamber: “Ben size, Allah’ın hazineleri yanımdadır” demiyorum;Gaybı da bilmiyorum,size bir meleğim de demiyorum,ben sadece bana vahyedileni yerine getiriyorum. ( enam /50 )

De ki: Ben de sizin gibi insanım.Şu farkla ki,ilahınızın bir tek ilah oluşu bana vahyolundu. Artık kim, Rabbine kavuşmayı umuyorsa,hayırlı ve düzgün davranışlar ortaya koysun.Rabbine yaptığı ibadette hiç kimseyi ve hiçbir şeyi ortak koşmasın. ( kehf /110 )