Hz Muhammedin Mekkeden Medineye Hicreti

Konusu 'Hz.Muhammedin hayatı' forumundadır ve Eylül tarafından 14 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Eylül

  Eylül Moderatör


  İslam tarihinde 622 senesinde Efendimiz ve ona inanların Mekke’den Medine’ye göç etmesine hicret denir. Hicret, hicri takvimin başlangıcıdır.


  İslamiyet’in 13 yıl devam eden Mekke döneminde, putperestlerin işkence ayrıca zulümlerine rağmen birçok kişi İslam dinini seçmişti.İşkence ve yapılan zulümler sonucunda peygamberliğin 5. ve 6. Senelerinde Habeşistan’a iki grup halinde Müslümanlar göç etmişlerdi. Bu arada Cenab-ı Hakk, Peygamber Efendimiz (s.a.v.)'in Mekke’den Medine’ye (hicret) göç etmesine izin verdi. Bu sıradan bir göç değildi.


  Nebiyy-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem, Medine’de İslam’ı anlatmak ve yaymak için göç edecekti. Mekkeli Müslümanlar, evlerini, vatanlarını bırakıp, habersizce Medine’ye göç etmeye başladılar. Mekke’de sadece Hz. Ebu Bekir, Hz. Ali, Efendimiz ve çok az Müslüman kalmıştı. Putperestler, Nebiyy-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem’i öldürmek ve İslamiyeti yok etmek için gizlice toplandılar.

  Her kabileden belirli kişiler, geceleyin gizlice Efendimizi yatağında iken öldüreceklerdi. Cenab-ı Allah Efendimize bu olayı bildirince Peygamberimiz önlem aldı. Yatağına Hazreti Ali’yi yatırarak, geceleyin gizliden Hazreti Ebu Bekir ile beraber Medine’ye doğru yola çıktılar. Yatağında Hz. Ali’yi bulan müşrikler,Nebiyy-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem'i yakalayana yüz tane deve ödül vereceklerini bildirdiler.


  Nebiyy-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem Hz. Ebu Bekir ile beraber Müşriklerin kendilerini takip etmelerini önlemek ve aldatmak için Medine’ye giden yolun ters istikametine doğru hareket ettiler. Müşrikler aralarına aldığı iz sürücüleri sayesinde Peygamber Efendimiz (s.a.v.)'in izini bularak bulundukları mağaranın kapısı önüne kadar geldiler. Burada mağaranın önünde içerisinde yumurtası bulunan bir güvercin yuvası ve üzerinde bekleyen bir güvercini gördüler. Bunun yanında mağara kapısı da bir örümcek ağıyla örülmüştü. Bunu gören putperestler, mağarada kimsenin olmadığını düşünerek umutsuzca Mekke’ye döndüler.


  Nebiyy-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem, hicret esnasında Medine’ye bir saatlik uzaklıkta bulunan Kuba’da bir mescit yaptırdı. Burada ilk cuma namazını kıldırdı. Bu mescit aynı zamanda İslam tarihinin ilk mescididir.


  Medine’ye kavuştuklarında burada bulunan Müslümanlar tarafından büyük bir sevinç ayrıca coşkuyla karşılandılar. Medineli Müslümanlar Nebiyy-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem misafir edebilmek için birbirleriyle yarıştılar.


  Böylece Mekke devri bitmiş ve yeni bir dönem olan Medine dönemi başlamıştır.