Hz Muhammedin ilimle ilgili sözleri

Konusu 'Hz.Muhammedin hadisleri' forumundadır ve Beyza tarafından 2 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Peygamber efendimizin eğitimle ilgili sözleri

  Peygamberimiz(s.a.v) her konuda olduğu gibi çocuk eğitimi konusunda da İnsanî Değerlere” önem veren, onları seven, adaleti gözeten ve tüm bunları engin bir hoşgörü ile yaparak kalplere “Allah ve Peygamber” sevgisini yerleştirmeyi ilk plânda düşünen yüce bir “Muallim” di. Çocuklara ve yetişkinlere her fırsatı değerlendirerek onların saf ve temiz kalplerine İman Esaslarını ve İbadet Alışkanlığını yerleştirmeye çabaladığı
  Hadis-i Şerifinde Çocuklarınızı şu üç haslet üzere yetiştirin. Hz. Peygamber (s.a.v) i sevmek, O’nun ev halkını, dost ve yakın arkadaşlarını sevmek ve Kur’an okumak. buyurarak ümmetine de önemli tavsiyelerde bulunduğu malûmdur.  Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: Dinde fakih bilgili olan kimse ne iyi kimsedir! Kendisine muhtaç olununca faydalı olur. Kendisine ihtiyaç olmayınca ilmini artırır.

  Peygamberimiz (s.a.v) insanlara yararlı olacak her türlü bilgiye, eğitim-öğretime büyük önem verirdi. Okuma yazma öğretilmesine verdiği büyük önem vermiştir Bedir zaferinde sonra, savaş esiri olarak, karşı taraftan ele geçen her bir kimse için dört bin dirhem kurtuluş fidyesi takdir edilmişti. Uzun yıllardan beri sıkıntı içinde bulunan Müslümanların bu paraya ihtiyacı vardı. Fakat Peygamberimizin emri üzerine, bunlardan okuma yazma bilenlerden her birinin, on Müslüman’a okuma yazma öğretmesi karşılığında fidye vermeden serbest kalacağı bildirildi ve öyle yapıldı. Peygamberimiz, öğretmenlikte müşriklerden de yararlanmış, onların da özellikle yazı derslerini vermelerinde bir sakınca görmemiş aksine teşvik etmiştir. Peygamberimiz Hz. Muhammed, ilme, eğitim ve öğretime çok önem vermiştir. Onun öğretisinde bilgi önemli bir değerdir. Hz. Muhammed, “ilim öğrenmek, her Müslümana -erkek ve kadın- farzdır ibn Mâce,Mukaddime, 17 buyurarak, kadın-erkek ayırımı yapmaksızın bilgilenmenin, öğrenmenin insan olmanın bir gereği olduğunu vurgulamıştır. O günün şartlarına göre zaman zaman kadınlarla bizzat muhatap olarak onları eğitmiş, bazen eşleri vasıtasıyla öğrenmelerini sağlamış, duruma göre de erkeklerin kendisinden öğrendiklerini evlerinde hanımlarına öğretmelerini öğütlemiştir.

  peygamberimiz(s.a.v) İlmi, ulemâya karşı böbürlenmek için veya cühelâ ile münakaşa için veya insanların dikkatini kendinize çekmek için öğrenmeyin. Kim böyle yaparsa yeri ateştir.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 18 Nisan 2019