Hz. Muhammedin Hac İle İlgili Hadisleri

Konusu 'Hz.Muhammedin hadisleri' forumundadır ve Adile tarafından 5 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Hac iİe ilgili hadisİ şerifler

  Hz. Aişe (r.a) anlatıyor: "Ey Allah'ın Resûlü, dedim, cihâdı amellerin en faziletlisi görüyoruz, biz de cihâd etmiyelim mi?" Şu cevabı verdi: "Ancak, cihâdın en efdal ve en güzeli hacc-ı mebrürdur. Sonra şehirde kalmaktır." Hz. Aişe der ki: "Bunu işittikten sonra haccı hiç bırakmadım.

  Ümmü Seleme (r.a)
  Peygamberimiz (s.a.v) şöyle buyurdu; Kim hac veya umre için Mescid-i Aksa’dan, Mescid-i Haram’agitmeye niyet ederse (gitmek üzere telbiye yaparsa) geçmiş ve gelecek günahları affolur. Yahut ona cennet vacip olur.

  İbnu Abbâs (r.a) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Haccla umrenin arasını birleştirin. Zîra bunlar günhı, tıpkı körüğün demirdeki pislikleri temizlemesi gibi temizler.

  Kabe’yi haccetmek, gücü yeten tüm insanların yerine getirmek zorunda oldukları bir görevdir Kim bu vazifeyi inkar edip yapmazsa bilsin ki Allah alemlerden bağımsız olup her bakımdan kendi kendine yeterlidir

  Kim haccetmek isterse acele etsin.
  Bir kimse hacceder ve hacc esnasında fena lakırdı söylemez ve büyük günahlardan çekinir, küçük günahları işlemekte ısrar etmezse; o kimse günahlarından arınarak annesinden doğduğu günkü gibi haccdan döner.

  Hac ve umre yapanlar Allah’ın misafirleridir. O’ndan bir şey isterlerse, onlara cevap verir duâlarını kabul eder, af isterlerse onları affeder.

  Ebu Hüreyre (r.a) anlatıyor: "Bir umre, diğer umreye arada işlenenler için kefarettir. Hacc-ı Mebrûr'un karşılığı cennetten başka bir şey olamaz!

  Ümmü Seleme (r.a) anlatıyor: peygamberimiz(s.a.v) buyurdular ki: "Kim, hacc veya umre için Mescid-i Aksa'dan Mescid-i Haram'a (kadar) ihrâma girerse, geçmiş ve gelecek bütün günahları affedilir veya cennet kendisine vâzcib olur.

  İbnu Ömer (r.a) anlatıyor: Gerçek hacı kimdir?" diye soruldu da şu cevabı verdi: Saçını düzenleyip yıkamayı ve koku sürünmeyi çoktan terketmiş kimsedir. . " Kendisine tekrar: "Hangi hacc efdaldir? diye sorulunca: Yüksek sesle telbiye getirilen ve kurban kesilen" dedi. "(Haccla ilgili âyette geçen) sebil nedir?" diye soruldu.

  İbnu Abbâs anlatıyor: peygamberimiz(s.a.v) buyurdular ki: Haccla umrenin arasını birleştirin. Zîra bunlar günhı, tıpkı körüğün demirdeki pislikleri temizlemesi gibi temizler. Nesâî, Menâsik 6,

  İbnu Ömer (r.a) anlatıyor: peygamberimiz(s.a.v) telbiye çekerken -bir rivayette mülebbiyen değil, mülebbiden demiştir- işittim şöyle diyordu: "Lebbeyk Allahümme lebbeyk. Lebbeyk lâ şerîke leke lebbeyk. İnne'l-hamde ve'nni'mete leke ve'l-mülk,lâ şerîke leke." Bu kelimelere başka ilâvede bulunmuyordu.